Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wałbrzych
07.08.2011 08:37

Wałbrzych: Ruszyły wybory na prezydenta miasta

O urząd ubiega się czterech kandydatów - dwóch lekarzy, architekt i ekonomista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

*O urząd prezydenta ubiega się czterech kandydatów - dwóch lekarzy, architekt i ekonomista.* *Pod koniec kwietnia Sąd Okręgowy w Świdnicy zdecydował, że trzeba powtórzyć wybory, bo w ich trakcie dochodziło do korupcji wyborczej. *

Mirosław Lubiński, popierany jest przez SLD. Romana Szełemeja, obecnie pełniącego obowiązki prezydenta miasta, popiera PO. O urząd walczą też: architekt Patryk Wild ze Stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk, wspierany przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz ekonomista, pracownik naukowy Kamil Zieliński, wystawiony przez PiS.

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnych głosów, II tura odbędzie się za dwa tygodnie. Wstępne wyniki niedzielnych wyborów szybko mają być znane. Kandydaci przyznawali zgodnie, że obawiają się o frekwencję, gdyż wybory odbywają się w sierpniu, a to środek wakacji.

Wałbrzyszanie mówili, że są zmęczeni i _ skołowani _ kolejnymi _ skandalami z działem polityków _. Jedni chcieliby skończyć ze złą sławą, jaką - za sprawą korupcji wyborczej - cieszy się Wałbrzych, a inni nie wierzą, że kolejne wybory coś zmienią. Ci pierwsi stworzyli _ Kartę Wałbrzyską _, czyli kartę etyczną w powtórzonych wyborach na prezydenta miasta, w której zwracają się do wałbrzyszan, kandydatów oraz ich komitetów wyborczych, mediów i _ wszystkich, którym leży dobro Wałbrzycha na sercu _, aby stosowali się do zapisanych tam zasad i reguł.

W karcie znalazło się 12 punktów m.in. o tym, że kupowanie i sprzedawanie głosów zasługuje na pogardę moralną i sankcje prawne, a stawianie interesów partii, grup i środowisk politycznych przez kandydatów ponad interesy, potrzeby mieszkańców jest nieetyczne, zaś inspirowanie mediów i opinii publicznej przeciw innym kandydatom jest zabronione.

Do _ Karty Wałbrzyskiej _ rozdawanej mieszkańcom dołączano zieloną wstążeczkę, którą mogą przypiąć do ubrań idąc zagłosować. - _ To pewnego rodzaju manifestacja poglądów i publiczna deklaracja, jakim jesteś wyborcą i jakim hołdujesz zasadom _ - powiedziała jedna z młodych kobiet, rozdających ulotki na ulicach miasta. Zwolennicy karty liczą, że w niedzielę wiele osób będzie mieć zieloną wstążeczkę.

W poprzednich wyborach samorządowych Lubiński wygrał I turę z Piotrem Kruczkowskim, ówczesnym kandydatem PO i prezydentem Wałbrzycha. Natomiast II turę przegrał nieznaczną liczbą głosów - ok. 320. Wybory trzeba było powtórzyć, bo okazało się, że w ich trakcie dochodziło do korupcji wyborczej, czyli kupowania głosów za drobne kwoty, piwo czy worek ziemniaków.

Pod koniec kwietnia Sąd Okręgowy w Świdnicy po kilku sprzecznych ze sobą orzeczeniach uznał, że II tura ubiegłorocznych wyborów na prezydenta miasta jest nieważna i wygasił mandat Kruczkowskiego. Ten jednak złożył mandat, zanim orzeczenie sądu się uprawomocniło. 23 maja wałbrzyska Rada Miasta wygasiła mandat prezydenta Wałbrzycha.

Niezależnie od orzeczeń sądu, Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi od grudnia 2010 r. śledztwo dotyczące korupcji wyborczej w Wałbrzychu. Prokuratura wszczęła śledztwo na podstawie materiałów przekazanych jej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do tej pory zarzuty kupowania głosów na rzecz PO postawiono 11 osobom. Prawdopodobnie akt oskarżenia w tej sprawie będzie gotowy we wrześniu.

W połowie lutego zarzuty usłyszał m.in. Stefanos E., który zaraz potem zrezygnował z szefowania Wałbrzyskiemu Związkowi Wodociągów i Kanalizacji. Wcześniej E. zawiesił członkostwo w PO, gdy na jaw wyszły nieprawidłowości podczas II tury wyborów samorządowych w Wałbrzychu. Po postawieniu mu zarzutów zarząd dolnośląskiej PO rozwiązał struktury partii w tym mieście.

Więcej o aferze w Wałbrzychu - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;w;walbrzychu;jednak;wazne,105,0,815721.html) Wybory w Wałbrzychu jednak ważne Sąd oddalił protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta. Nie znaleziono dowodów na oszustwa i korupcję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;kupowala;glosy;bedzie;ciag;dalszy,203,0,767179.html) PO kupowała głosy? Będzie ciąg dalszy Jeden z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha odwołał się decyzji sądu, odrzucającej jego protest.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/15;glosow;za;300;zl;walbrzyska;afera;wyborcza,191,0,788415.html) 15 głosów za 300 zł? Wałbrzyska afera wyborcza Śledztwo będzie przedłużone o kolejne trzy miesiące.
Tagi: wałbrzych, korupcja, wybory, prezydent, kandydaci, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz