Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W UE zrezygnują w końcu z roamingu?

0
Podziel się:

Komisja Europejska pracuje nad pakietem przepisów Connected Continent, które miałyby wzmocnić konkurencyjność unijnej branży telekomunikacyjne

W UE zrezygnują w końcu z roamingu?
(AdamGregor/iStockphoto)
bEDcAclh

Pakiet telekomunikacyjny nie ma wielu zwolenników, większość krajów uważa, że to nie jest dobry pomysł - donosi anonimowe źródło w UE. Chodzi o propozycję Komisji Europejskiej, która zakłada m.in. eliminację opłat za roaming w sieci komórkowej. Polska dotąd jej sprzyjała.

We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła pakiet przepisów _ Connected Continent _, które miałyby wzmocnić konkurencyjność unijnej branży telekomunikacyjnej. Propozycja była szumnie zaprezentowana jako ostatni duży pakiet Komisji tej kadencji, który ma szansę na przyjęcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju przyszłego roku. Jednym z kluczowych elementów propozycji jest eliminacja roamingu. Ministrowie mają omówić pakiet 5 grudnia w Brukseli.

W czwartek źródło UE wskazało, że większość krajów UE ma zastrzeżenia do trzech zasadniczych propozycji pakietu telekomunikacyjnego. Po pierwsze chodzi o tzw. paszport dla operatorów, czyli możliwość otrzymania licencji operatorskiej, która miałaby obowiązywać we wszystkich unijnych krajach. Jak tłumaczyło źródło, rządy obawiają się, że _ doprowadzi to do monopolu i eliminacji mniejszych operatorów _.

bEDcAclj

Druga wątpliwość, to pytanie _ kto zapłaci za usunięcie roamingu _. Ministrowie obawiają się, że koszty eliminacji roamingu zostaną przerzucone na połączenia lokalne, bo teraz z opłat za roaming operatorzy realizują inwestycje, które później będą musieli pokryć z innego źródła.

Trzecią kwestią budzącą sprzeciw jest - według źródła - przekazanie częstotliwości 700 MHz komunikacji mobilnej, bo w połowie krajów korzystają z niej telewizje. Pakiet telekomunikacyjny jest sztandarowym projektem komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia ratuje tegoroczny budżet. Korekta o 2,7 mld euro Wszystko z powodu niższych od oczekiwań dochodów własnych.
"UE nie ma dziś znaczenia na świecie" To gorzkie wnioski z debaty na temat roli Europy w globalnym świecie, która toczy się dziś w Krakowie.
Komorowski nie czuje się oszukany przez... Prezydent zapowiedział, że zamierza nadal wspierać dążenia tego kraju do zbliżenia z Unią Europejską, o ile taka będzie wola Ukraińców.
bEDcAclK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)