Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowy rząd tuska
18.10.2011 14:09

W Sejmie bez doświadczenia. Czym się zajmą nowi posłowie?

Wszyscy członkowie klubu Ruch Palikota, poza liderem ugrupowania, to nowicjusze parlamentarni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wśród 460 posłów nowej kadencji Sejmu 130 to osoby, które nigdy wcześniej nie zsiadały w ławach poselskich czy senatorskich. Nowicjusze na Wiejskiej tremy jednak w większości nie mają - liczą m.in. na swoje doświadczenie samorządowe.

W 207-osobowym klubie Platformy Obywatelskiej nowych posłów jest 46, w klubie Prawa i Sprawiedliwości, liczącym 157 posłów, nowicjuszy jest 35. Pięciu zupełnie nowych parlamentarzystów ma liczący 27 posłów klub SLD, a także PSL, które wprowadziło do Sejmu 28 osób.

Zupełnie wyjątkowy pod tym względem jest 40-osobowy klub Ruchu Palikota; wszyscy - poza liderem ugrupowania Januszem Palikotem - to nowicjusze parlamentarni.

Większość posłów partii Palikota to przedsiębiorcy. W klubie znaleźli się też: Anna Grodzka, pierwsza w historii polskiego parlamentu osoba transseksualna; walczący o prawa gejów Robert Biedroń; były ksiądz i redaktor naczelny antyklerykalnego tygodnika _ Fakty i Mity _ Roman Kotliński; szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka, która jest kandydatką partii na wicemarszałka Sejmu.

Poseł-elekt klubu Ruchu Palikota Piotr Chmielowski zadeklarował, że chciałby pracować w sejmowych komisjach zdrowia i ochrony środowiska. _ - W zakresie zdrowia czuję się po prostu ekspertem jako wiceprezes Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Stomatologicznych. Komisję ochrony środowiska wybrałem ze względu na zainteresowania pozazawodowe. Jestem kolekcjonerem motyli i zapalonym wędkarzem, więc doskonale znam wszystkie problemy parków narodowych i związane z tym kwestie ochrony środowiska _ - uzasadniał swój wybór Chmielowski.

*Czytaj w Money.pl *

Wśród posłów klubu PO w Sejmie debiutuje m.in. Leszek Blanik, mistrz olimpijski w gimnastyce akrobatycznej. Blanik mandat zdobył startując z ostatniego miejsca na liście PO w Gdańsku; pokonał m.in. szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego, który, mimo że startował z pozycji drugiej, do Sejmu się nie dostał.

Nowy poseł nie wydaje się jednak zaskoczony sukcesem. _ - Liczyłem się z tym, że mogę zostać wybrany, o to walczyłem. Zaskoczyła mnie wysokość poparcia, bo jednak ponad 15 tys. głosów oddanych na moją kandydaturę to dużo _ - powiedział.

Zdaniem Blanika o sukcesie wyborczym zdecydowały nie tyle jego sukcesy sportowe, co zaangażowanie na rzecz młodzieży. _ - Od kilku lat jestem wykładowcą w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Myślę, że wyborcy docenili moje zaangażowanie w różnego rodzaju działalność związaną z młodzieżą, ze szkolnictwem i ze sportem młodzieżowym _ - powiedział. Blanik chciałby w Sejmie pracować w komisjach kultury fizycznej, sportu i turystyki; edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny.

Podobne preferencje ma też była siatkarka Małgorzata Niemczyk, która debiutuje w klubie PO. Niemczyk powiedziała, że widzi siebie w komisjach sportu, edukacji, a także gospodarki. _ - Kwestią, którą chciałabym się zająć, jest infrastruktura sportowa. Zależy mi na powstaniu interaktywnych placów zabaw dla dzieci przynajmniej w każdej dzielnicy, np. w ramach programu Orlik _ - zadeklarowała.

Pierwszy raz w poselskich ławach zasiądzie też były szef NSZZ _ Solidarność _ Janusz Śniadek. Do Sejmu dostał się z listy PiS. Śniadek chciałby zająć się w Sejmie kwestiami polityki społecznej, rynku pracy, prawa pracy. - _ Chciałbym pracować w komisji polityki społecznej, a także komisjach gospodarki i infrastruktury _ - powiedział.

_ - To będzie taki debiut, jak małżeństwo po pięciu latach konkubinatu _ - żartuje kolejny nowicjusz w klubie PiS Andrzej Duda, w przeszłości podsekretarz stanu w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Po wyborach parlamentarnych w 2005 Duda współpracował z klubem PiS jako doradca ds. legislacyjnych.

_ - Będę więc korzystał z dotychczasowych doświadczeń - pracy legislacyjnej, specjalizacji w tematach związanych z wymiarem sprawiedliwości, a przede wszystkim z kwestiami konstytucyjnymi _ - powiedział. Jak dodał, chciałby zasiąść w komisjach: ustawodawczej, odpowiedzialności konstytucyjnej oraz ds. Unii Europejskiej.

_ - Tym się zajmowałem i w kancelarii pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zawsze też byłem w kontakcie w posłami, wielu pomagałem, konsultowałem różne ich projekty ustaw _ - powiedział.

Po raz pierwszy na Wiejskiej pojawi się też - jako posłanka SLD - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej Jerzym Szmajdzińskim. Sekuła-Szmajdzińska dotychczas zasiadała w Radzie Warszawy. Jak zadeklarowała, w Sejmie najchętniej widziałaby się w komisji samorządu i rozwoju regionalnego.

_ - Miałam wiele kontaktów z licznymi samorządowcami i stwierdzam, że jest bardzo wiele problemów na linii samorząd-państwo, w zakresie finansów. Myślę, że te rzeczy trzeba będzie w znacznej części na nowo układać _ - uważa Sekuła-Szmajdzińska.

Przyznaje, że ma tremę przed rozpoczęciem pracy parlamentarnej. _ - Nie wierzę, że ludzie nie mają tremy, muszą mieć, przecież to jest ogromne przeżycie. Tydzień temu nie myślałam nawet, że trema będzie aż tak duża _ - przyznała. Jej zdaniem, trema przydaje się jednak, bo pozwala się zmobilizować i _ poczuć, że chodzi o naprawdę ważną sprawę _. Sekuła-Szmajdzińska liczy też, że pomocne okaże się specjalne szkolenie przygotowane przez Kancelarię Sejmu dla posłów-debiutantów, które ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia.

Innym nowicjuszem wśród posłów klubu SLD jest brat byłego szefa Sojuszu, obecnie europosła Janusza Olejniczaka - Cezary Olejniczak. _ - Przed nami pierwsze nieformalne posiedzenie klubu. Zobaczymy, co koledzy będą proponować, ale ja najbardziej widziałbym się w komisji rolnictwa _ - powiedział, zapytany o plany dotyczące swej pracy w Sejmie. Jak dodał, będzie to też okazja, by zapoznać się z kolegami klubowymi, spośród których - zaznaczył - zna tylko niektórych.

Więcej na temat nowego rządu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t160792.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;trzeci;i;liczy;na;wiecej;nasi;wyborcy;lubia;dlugo;spac,34,0,932642.html) Ruch Palikota: 21 dni i rządzilibyśmy sami Według sondażu exit poll, Ruch Palikota wejdzie do Sejmu z poparciem 10,1 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t131993.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;trzeba;wybierac;racjonalnych;politykow,53,0,924469.html) Drugi człowiek PO: Żadnej koalicji z Palikotem Schetyna - w ramach Błękitnych poranków Platformy - rozdawał warszawiakom, przed wejściem do stacji metra Centrum, ulotki i program partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t83735.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kandydat;z;wyrokiem;palikot;czemu;nie,197,0,914117.html) Kandydat z wyrokiem? Palikot: Czemu nie Jeden z liderów Ruchu Palikota i ma na swoim koncie zatarty wyrok skazujący za pobicie.
Tagi: nowy rząd tuska, wybory 2011, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz