Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sejm
17.09.2011 06:56

W przyszłym roku potrójnie świętujemy

Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. Trzy uchwały w tej sprawie przygotowała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Za ich przyjęciem uchwał niemal jednomyślnie głosowali wszyscy posłowie. Z wnioskiem do sejmowej komisji o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W przyszłym roku przypada 100. rocznica założenia przez Korczaka sierocińca dla dzieci przy ul. Krochmalnej oraz mija 70 lat od śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince.

_ - Janusz Korczak był światowej sławy prekursorem działań na rzecz praw dziecka. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji _ - napisano w uchwale. Dokument podkreśla, że wierność swoim poglądom potwierdził własnym życiem, bowiem wraz ze swoimi wychowankami zginął w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit (1878-1942), wybitny pedagog, działacz na rzecz praw dziecka, lekarz i autor książek dla dzieci, pochodził z zamożnej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Był współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał od 1912 do 1942 roku. Napisał jedną z najpopularniejszych powieści dziecięcych _ Król Maciuś Pierwszy _. Pisał prace pedagogiczne, m.in. _ Jak kochać dzieci _.

W 2012 roku przypada 200. rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego - pisarza, publicysty, historyka, wydawcy, dziennikarza, działacza społecznego i politycznego oraz krytyka literackiego. _ Jego imponujący dorobek literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków _ - głosi tekst uchwały.

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) był najpłodniejszym autorem w historii literatury polskiej, napisał ponad 250 powieści, 25 utworów dramatycznych, kilka zbiorów poetyckich, relacje z podróży. Kraszewski pisał powieści społeczne, obyczajowe, ludowe i historyczne. Jest uznawany za reformatora polskiej powieści, który zaszczepił na gruncie rodzimej literatury wzorce z dzieł realistów europejskich.

W uchwale dotyczącym *ks. Piotra Skargi *napisano: _ Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten, który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku _. W przyszłym roku przypada 400. rocznica śmierci Piotra Skargi.

Piotr Skarga (1536-1612) był jezuitą, teologiem, kaznodzieją na dworze Zygmunta III Wazy, rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie i pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego. Opowiadał się za wzmocnieniem władzy królewskiej, i ograniczeniem władzy Sejmu. Założył wiele kolegiów jezuickich, m.in. w Połocku, Rydze i Dorpacie. Zajmował się działalnością filantropijną. Gorliwie działał na rzecz zahamowania protestantyzmu i przywrócenia wpływów Kościoła rzymskokatolickiego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/86742_s.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/poslowie;dali;nam;nowe;swieto;ale;nie;za;darmo,143,0,681103.html) Posłowie dali nam nowe święto, ale nie za darmo Sejm przywrócił dzień wolny w Święto Trzech Króli. Nie będzie można odebrać wolnego za święto, które przypada w sobotę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/15121_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;w;sejmie;dzieci;to;nie;wydatek,107,0,909419.html) Sejm nie zajmie się przedszkolami. Przez... Sejm nie zajmie się na ostatnim posiedzeniu projektem PiS w sprawie zmian w ustawie o systemie oświaty, dotyczącym przedszkoli - poinformował marszałek Grzegorz Schetyna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/86742_s.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/vi;kadencja;sejmu;15;poslow;zginelo,112,0,907376.html) VI kadencja Sejmu: 15 posłów zginęło 100 posiedzeń, blisko 300 dni obrad, prawie 1,5 tys. projektów - tak w liczbach wygląda VI kadencja Sejmu.
Tagi: sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz