Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W muzeach można robić zdjęcia

0
Podziel się:

Ostateczną opinię w tej sprawie wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W muzeach można robić zdjęcia

*Fotografowanie udostępnionych muzealiów nie narusza prawa, jest dozwolone, musi być jednak zgodne z zasadami bezpieczeństwa zbiorów i wymogami konserwatorskimi - taką opinię wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. *

_ - Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora Muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty _ - takie zapisy w regulaminach muzeów są nielegalne w myśl wyroku wydanego w maju przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd rozstrzygnął w ten sposób sprawę założoną przez Michała Kosiarskiego przeciwko Muzeum Regionalnemu im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

Kosiarski zakwestionował zasadność zakazu robienia zdjęć ekspozycji bez pozwolenia dyrektora i wniesienia stosownej opłaty, a Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał mu rację. Po uprawomocnieniu się wyroku decyzja została przesłana do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 25 maja niezgodny z prawem zapis umieścił w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych.

_ - Teoretycznie tego dnia muzea powinny znieść zakazy fotografowania zbiorów, jednak sprawa nie jest taka prosta _ - mówił w ubiegłym tygodniu Piotr Majewski z działu prawnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

_ - Przepisy ustawy o muzeach nakładają na muzeum jedynie obowiązek pobrania opłaty za przygotowanie i udostępnienie obiektu muzealnego do innego celu niż zwiedzanie. Nie dają one jednak muzeum uprawnień do pobierania opłat za wykorzystywanie eksponatów już udostępnionych. Fotografowanie udostępnionych muzealiów nie narusza zatem ustawy o muzeach, jeżeli m.in. nie wpłynie to negatywnie na stan muzealiów i nie naruszy prawa autorskiego _ - napisało ministerstwo w oficjalnym piśmie w resortu kultury.

_ - Należy jednak zwrócić uwagę, iż fotografowanie udostępnionych muzealiów musi być zgodne z zasadami bezpieczeństwa zbiorów i wymogami konserwatorskimi. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami określa zakres ochrony zabytków i obowiązek przeciwdziałania zagrożeniu lub uszczerbku wartości zabytku, jego zniszczenia i niewłaściwego korzystania z niego itp. W aspekcie fotografowania udostępnionych zbiorów może to oznaczać fotografowanie bez użycia lampy błyskowej _ - napisano.

W wielu muzeach, pomimo majowego wyroku, nie podjęto jeszcze żadnych kroków w sprawie umożliwienia bezpłatnego fotografowania muzealiów.

W Krakowie, na Wawelu filmować i fotografować wolno tylko na zewnątrz pomieszczeń muzealnych. Wśród informacji dla zwiedzających zamieszczono i taką: _ Na terenie wzgórza obowiązują zakazy: fotografowania i filmowania wewnątrz ekspozycji _.

_ - Nie podjęliśmy jeszcze żadnych kroków. Nic nie zmieniamy. Nie można fotografować ze względów konserwatorskich _ - powiedział Jerzy T. Petrus, wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu. Według wawelskich muzealników, światło lamp błyskowych jest szkodliwe dla zabytków. _ - A ja nie mam żadnej gwarancji, że zdjęcie zostanie wykonane bez flesza _ - wyjaśnia Petrus. Zapewnił jednocześnie, że na Wawelu nigdy nie pobierano opłat za zgodę na fotografowanie, jeśli ktoś taką uzyskał.

prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)