Notowania

irak
10.08.2014 14:12

W czasie ofensywy islamiści zabili około 500 jazydów

Sunniccy rebelianci spalili żywcem niektóre ze swych ofiar, w tym kobiety i dzieci - dodał iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani Poinformował także, że do niewoli islamistów trafiło około 300 kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zoriah/Flickr)

Bojownicy Państwa Islamskiego w czasie swej ofensywy na północy Iraku zabili co najmniej 500 członków mniejszości religijnej jazydów - powiedział agencji Reutera iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani.

Sunniccy rebelianci spalili żywcem niektóre ze swych ofiar, w tym kobiety i dzieci - dodał minister. Poinformował także, że do niewoli islamistów trafiło około 300 kobiet.

Jazydzi to mówiący po kurdyjsku wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

Zdobycie przez dżihadystów Państwa Islamskiego bastionu jazydów, miasta Sindżar w północno-zachodnim Iraku, zmusiło do ucieczki około 200 tys. cywilów - alarmuje ONZ. Wielu jazydów ukryło się w odludnych górach, gdzie cierpią głód i pragnienie.

Źródła kurdyjskie i przedstawiciele jazydów poinformowali w niedzielę, że co najmniej 20 tys. Irakijczyków, ukrywających się w górach Sindżar, przedostało się całych i zdrowych na stronę syryjską.

Następnie pod eskortą sił kurdyjskich wrócili oni do irackiego Kurdystanu. Ofensywa Państwa Islamskiego zatrzymała się około 40 km od stolicy Kurdystanu, miasta Irbil.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny nalot na Irak. Islamiści grożą Ameryce Ataki miały na celu ochronę przedstawicieli mniejszości jazydów, którzy uciekli przed islamistami w góry na północy kraju.
Kazali obrzezać kobiety. ONZ reaguje _ - Jesteśmy poruszeni faktem, że wskutek tego nakazu może ucierpieć do czterech milionów kobiet i dziewcząt - _ dodała przedstawicielka ONZ.
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
Fabius w Bagdadzie. Wzywa do walki Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, który udał się z wizytą do Bagdadu.
Tagi: irak, jazydzi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz