Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania wprowadzi nowe prawa w walce z islamskim ekstremizmem

0
Podziel się:

To następstwo mordu amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foley'a przez mężczyznę z londyńskim akcentem.

W.Brytania wprowadzi nowe prawa w walce z islamskim ekstremizmem
(Foreign and Commonwealth Office)

W ramach prewencji antyterrorystycznej, szefowa MSW Theresa May zapowiedziała nowe prawa do walki z islamskim ekstremizmem. To następstwo mordu amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foley'a przez mężczyznę z londyńskim akcentem.

Liczbę Brytyjczyków, głównie muzułmanów urodzonych w Wielkiej Brytanii, którzy walczą po stronie dżihadystów w Syrii i Iraku ocenia się oficjalnie na co najmniej 500. Uznani są za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

_ - Wielka Brytania musi wziąć pod uwagę wykorzystanie wszystkich dostępnych instrumentów prawnych koniecznych do walki ze śmiercionośną ideologią ekstremizmu _ - zaznaczyła May w artykule w sobotnim _ Daily Telegraphie _. Ostrzegła przy tym, że jej wykorzenienie to zadanie na _ kilka dekad _.

Prewencyjne działania rządu mają iść w kilku kierunkach. Wobec członków organizacji uważanych za ekstremistyczne, choć formalnie nieuznanych za terrorystyczne, zostaną wprowadzone specjalne nakazy ograniczające swobodę ruchu i działania (np. zakaz przebywania w określonym miejscu w oznaczonym czasie). Za ich złamanie grozi odpowiedzialność karna.

Członkostwo w grupie nawołującej lub pochwalającej przemoc będzie nielegalne nawet, jeśli nie jest to organizacja terrorystyczna. Instytucje publiczne, jak np. uniwersytety i media, będą miały obowiązek stawienia czoła radykalizacji.

Niektóre z tych środków proponowano w raporcie specjalnej grupy powołanej po głośnym zabójstwie żołnierza Lee Rigby'ego w Greenwich w maju 2013 r., ale ich nie wprowadzono. Obecnie po egzekucji amerykańskiego dziennikarza rząd jest pod większą presją, by je wprowadzić.

W swoim artykule May przypomina też, że ma uprawnienia do pozbawienia brytyjskiego obywatelstwa i może odmówić wjazdu do kraju osobom posiadającym podwójną narodowość. Zaznacza, że nowelizowana ustawa imigracyjna daje jej możliwość pozbawienia obywatelstwa naturalizowanemu Brytyjczykowi walczącemu zbrojnie za granicą.

_ Od czasu, gdy zostałam ministrem wskazywałam na potrzebę przyjęcia ustawodawstwa zapewniającego policji i służbom bezpieczeństwa dostęp do potrzebnych im danych o (elektronicznej) komunikacji _ - napisała May.

Minister uwypukla też konieczność walki z ekstremizmem online. Według niej od początku 2014 r. z sieci usunięto ok. 28 tys. wpisów i treści uznanych za terrorystyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja zatrzymała potencjalnych terrorystów Policja w Wielkiej Brytanii zatrzymała dzisiaj osoby podejrzewane o przestępstwa związane z terroryzmem na terenie Syrii.
Krok od ataku terrorystów w Londynie? Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie.
Specjalna jednostka ściga ważnego zbiega Specjalny Pułk Rozpoznawczy - elitarna jednostka wspierająca działania brytyjskich sił specjalnych SAS i SBS została zaangażowana w ściganie domniemanego terrorysty Mohammeda Ahmeda Mohameda.
Brytyjczycy usuwają z sieci film z egzekucją Brytyjski premier David Cameron wypowiedział wojnę między innymi propagandzie dżihadu w internecie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)