Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: parada z okazji "oficjalnych" urodzin Elżbiety II

0
Podziel się:

Z udziałem ponad tysiąca gwardzistów w Londynie odbyła się doroczna parada z okazji urodzin królowej, będących w W. Brytanii świętem państwowym.

W.Brytania: parada z okazji "oficjalnych" urodzin Elżbiety II
(PAP/EPA)

Z udziałem ponad tysiąca gwardzistów przy dusznej, choć bezdeszczowej pogodzie na placu musztry królewskiej gwardii konnej w Londynie odbyła się doroczna parada z okazji _ oficjalnych _ urodzin Elżbiety II, będących w W. Brytanii świętem państwowym.

Elżbieta II świętuje urodziny dwa razy w roku: swoje rzeczywiste urodziny 21 kwietnia (w tym roku skończyła 88 lat) i oficjalne - zwykle w drugą sobotę czerwca.

Z tej okazji odbywa się kolorowa parada wojskowa ze sztandarem i orkiestrą, której tradycja sięga połowy XVIII w. W 1805 r. połączono zwyczaj parady wojskowej z _ oficjalnymi _ urodzinami monarchy.

Faktycznie tradycja marszów ze sztandarem wywodzi się z zamierzchłych czasów, gdy chorążowie paradowali z nim przed bitwą, by żołnierze znali swoje miejsce i wiedzieli, gdzie się zgrupować.

Zwyczaj _ oficjalnych urodzin monarchy _ obchodzonych w czerwcu wprowadził Jerzy II z dynastii hanowerskiej w 1748 r., ponieważ urodził się w październiku, a z powodu brzydkiej pogody poddani nie byli skłonni dawać na ulicach wyrazu radości z okazji urodzin monarchy.

Elżbieta II po raz pierwszy wystąpiła na tradycyjnej paradzie w 1951 r., zastępując chorego ojca Jerzego VI.

Tylko raz w ciągu ponad 60 lat panowania Elżbiety parada się nie odbyła - w 1955 r. odwołano ją z powodu strajku generalnego.

Co roku na zasadzie rotacji sztandar prezentuje jeden z czterech pułków gwardii pieszej. Tym razem ze swym sztandarem przemaszerowali grenadierzy, od których królowa przyjęła salut.

Paradę rozpoczyna przemarsz gwardzistów szeroką, świątecznie udekorowaną aleją (Pall Mall) z Pałacu Buckingham do koszar gwardii konnej, gdzie znajduje się plac musztry. Usytuowany jest on w okolicy parku św. Jakuba, Downing Street, budynków dawnego ministerstwa wojny i admiralicji.

Po paradzie żołnierze odmaszerowują tą samą trasą. Precyzyjne zgranie choreografii wymaga kilkutygodniowych przygotowań.

Elżbieta II przyjechała na miejsce z Pałacu Buckingham zabytkowym powozem w towarzystwie 93-letniego księcia Edynburga Filipa, eskortowana przez gwardzistów konnej jednostki Blues & Royals.

Na koniach byli: następca tronu książę Walii Karol mający stopień pułkownika gwardii walijskiej, jego siostra księżniczka Anna - pułkownik jednostki Blues & Royals - oraz książę Cambridge William. Czwarty w sukcesji do tronu książę Harry jechał powozem w towarzystwie księżnej Kornwalii Camilli i księżnej Cambridge Catherine.

Uroczystość zakończyło 41 salw armatnich oddanych w pobliskim Green Parku i przelot samolotów RAF-u z udziałem grupy akrobatycznej Red Arrows, obserwowany przez rodzinę królewską z balkonu Pałacu Buckingham. To jedna z nielicznych okazji, w których uczestniczy nie tylko ścisła rodzina królewska, ale także dalsza.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zło wojny po raz kolejny opanowało świat" Królowa miała powiedzieć, że wraz z mężem, księciem Filipem, łączy się z rodzinami, które obawiają się o życie swoich synów i córek, mężów i braci służących ojczyźnie.
Królowa znowu obchodzi urodziny. Zobacz Kilka tysięcy Londyńczyków obserwowało doroczną paradę wojskową z udziałem około tysiąca żołnierzy.
Czy królowa Elżbieta II opada z sił? Królowa powierzyła księciu Karolowi główną rolę w odbywającej się tylko raz na 8 lat uroczystości.
Brytyjczycy chcą, by kraj pozostał monarchią 66 proc. Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek ComRes sądzi, że dla ich ojczyzny będzie lepiej, aby pozostała monarchią.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)