Notowania

urodziny elżbiety ii
14.06.2014 16:44

W.Brytania: parada z okazji "oficjalnych" urodzin Elżbiety II

Z udziałem ponad tysiąca gwardzistów w Londynie odbyła się doroczna parada z okazji urodzin królowej, będących w W. Brytanii świętem państwowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Z udziałem ponad tysiąca gwardzistów przy dusznej, choć bezdeszczowej pogodzie na placu musztry królewskiej gwardii konnej w Londynie odbyła się doroczna parada z okazji _ oficjalnych _ urodzin Elżbiety II, będących w W. Brytanii świętem państwowym.

Elżbieta II świętuje urodziny dwa razy w roku: swoje rzeczywiste urodziny 21 kwietnia (w tym roku skończyła 88 lat) i oficjalne - zwykle w drugą sobotę czerwca.

Z tej okazji odbywa się kolorowa parada wojskowa ze sztandarem i orkiestrą, której tradycja sięga połowy XVIII w. W 1805 r. połączono zwyczaj parady wojskowej z _ oficjalnymi _ urodzinami monarchy.

Faktycznie tradycja marszów ze sztandarem wywodzi się z zamierzchłych czasów, gdy chorążowie paradowali z nim przed bitwą, by żołnierze znali swoje miejsce i wiedzieli, gdzie się zgrupować.

Zwyczaj _ oficjalnych urodzin monarchy _ obchodzonych w czerwcu wprowadził Jerzy II z dynastii hanowerskiej w 1748 r., ponieważ urodził się w październiku, a z powodu brzydkiej pogody poddani nie byli skłonni dawać na ulicach wyrazu radości z okazji urodzin monarchy.

Elżbieta II po raz pierwszy wystąpiła na tradycyjnej paradzie w 1951 r., zastępując chorego ojca Jerzego VI.

Tylko raz w ciągu ponad 60 lat panowania Elżbiety parada się nie odbyła - w 1955 r. odwołano ją z powodu strajku generalnego.

Co roku na zasadzie rotacji sztandar prezentuje jeden z czterech pułków gwardii pieszej. Tym razem ze swym sztandarem przemaszerowali grenadierzy, od których królowa przyjęła salut.

Paradę rozpoczyna przemarsz gwardzistów szeroką, świątecznie udekorowaną aleją (Pall Mall) z Pałacu Buckingham do koszar gwardii konnej, gdzie znajduje się plac musztry. Usytuowany jest on w okolicy parku św. Jakuba, Downing Street, budynków dawnego ministerstwa wojny i admiralicji.

Po paradzie żołnierze odmaszerowują tą samą trasą. Precyzyjne zgranie choreografii wymaga kilkutygodniowych przygotowań.

Elżbieta II przyjechała na miejsce z Pałacu Buckingham zabytkowym powozem w towarzystwie 93-letniego księcia Edynburga Filipa, eskortowana przez gwardzistów konnej jednostki Blues & Royals.

Na koniach byli: następca tronu książę Walii Karol mający stopień pułkownika gwardii walijskiej, jego siostra księżniczka Anna - pułkownik jednostki Blues & Royals - oraz książę Cambridge William. Czwarty w sukcesji do tronu książę Harry jechał powozem w towarzystwie księżnej Kornwalii Camilli i księżnej Cambridge Catherine.

Uroczystość zakończyło 41 salw armatnich oddanych w pobliskim Green Parku i przelot samolotów RAF-u z udziałem grupy akrobatycznej Red Arrows, obserwowany przez rodzinę królewską z balkonu Pałacu Buckingham. To jedna z nielicznych okazji, w których uczestniczy nie tylko ścisła rodzina królewska, ale także dalsza.

Czytaj więcej w Money.pl
"Zło wojny po raz kolejny opanowało świat" Królowa miała powiedzieć, że wraz z mężem, księciem Filipem, łączy się z rodzinami, które obawiają się o życie swoich synów i córek, mężów i braci służących ojczyźnie.
Królowa znowu obchodzi urodziny. Zobacz Kilka tysięcy Londyńczyków obserwowało doroczną paradę wojskową z udziałem około tysiąca żołnierzy.
Czy królowa Elżbieta II opada z sił? Królowa powierzyła księciu Karolowi główną rolę w odbywającej się tylko raz na 8 lat uroczystości.
Brytyjczycy chcą, by kraj pozostał monarchią 66 proc. Brytyjczyków ankietowanych przez ośrodek ComRes sądzi, że dla ich ojczyzny będzie lepiej, aby pozostała monarchią.
Tagi: urodziny elżbiety ii, wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz