Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szkocja
16.12.2014 07:04

W.Brytania: Szkocja nie chce pocisków Trident

Szkocka premier Nicola Sturgeon oświadczyła, że warunkiem przystąpienia jej nacjonalistycznej partii SNP do ewentualnych rozmów koalicyjnych po wyborach, będzie rezygnacja z pocisków z głowicami nuklearnymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The Scottish Government)

Szkocka premier Nicola Sturgeon oświadczyła, że warunkiem przystąpienia jej nacjonalistycznej partii SNP do ewentualnych rozmów koalicyjnych po przyszłorocznych wyborach w W. Brytanii będzie rezygnacja z pocisków z głowicami nuklearnymi Trident.

Baza okrętów podwodnych uzbrojonych w te pociski znajduje się w Szkocji. W latach 1984-86 w W. Brytanii zbudowano okręty podwodne klasy Vanguard zdolne do wystrzeliwania pocisków Trident. Rotacyjne patrolowanie mórz przez cztery okręty tego typu rozpoczęły się w 1994 r.

Obecna generacja Tridentów miałaby być wycofana najpóźniej w 2020 r. i zastąpiona przez nową. Niektórzy komentatorzy uznali, że projekt podyktowany jest próżnością - nierealistycznym wyobrażeniem W. Brytanii o jej roli na świecie. Ostateczna decyzja w sprawie nowej generacji Tridentów ma zapaść w 2016 r., a zatem podejmie ją przyszły rząd.

Wybory powszechne muszą odbyć się w W. Brytanii przed końcem maja 2015 r. Sondaże sugerują, że ani konserwatyści, ani laburzyści nie uzyskają bezwzględnej większości i zwycięska partia będzie musiała rozejrzeć się za partnerem.

Na Szkocję przypada w Izbie Gmin 59 mandatów. W obecnym parlamencie brytyjskim szkoccy nacjonaliści mają 6 posłów, ale sondaże przedwyborcze sugerują, że mogą odebrać szkockim laburzystom 2/3 z posiadanych przez tę partię 40 mandatów. Niewykluczone zatem, że zajmą miejsce zmęczonych koalicją liberałów, jako _ języczka u wagi _.

Wypowiedź Sturgeon oznacza, że likwidacja Tridentów jest dla szkockich nacjonalistów warunkiem wstępnym rozmów z którąkolwiek z partii politycznych.

_ - Projekt nowej generacji pocisków Trident uzbrojonych w głowice nuklearne jest gospodarczym szaleństwem w czasach realizowania polityki zaciskania pasa i cięć wydatków _ - oświadczyła przywódczyni SNP na konferencji prasowej w parlamencie.

Sturgeon ujawniła też, że w rozmowie z Davidem Cameronem na temat zaleceń zwiększenia fiskalnej decentralizacji Szkocji zawartych w raporcie lorda Smitha, które rząd Camerona obiecał wprowadzić, zgodzono się na to, by w wyborach do parlamentu w Edynburgu w 2016 r., tak jak w szkockim referendum niepodległościowym 18 września, mogli brać udział wyborcy, którzy ukończyli 16. rok życia.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość Szkotów jest za niepodległością Sondaż wskazuje na wysokie poparcie dla rządzącej w Szkocji nacjonalistycznej partii SNP.
Londyn zmieni kurs wobec imigrantów? - _ Mamy masę miejsca dla kolejnych _ - stwierdził ekspert pracujący dla rządu Davida Camerona.
Chcą rekrutować pielęgniarki w Polsce Brytyjskie szpitale są coraz częściej zainteresowane zatrudnianiem personelu medycznego z krajów Europy Wschodniej.
Tagi: szkocja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz