Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Vittorio Messori: Kuria Rzymska jeszcze nigdy nie działała tak źle

0
Podziel się:

Włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, niegdyś współpracownik Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera, uważa, że Kuria Rzymska jeszcze nigdy nie działała tak źle.

Vittorio Messori: Kuria Rzymska jeszcze nigdy nie działała tak źle
(cutup/CC/Flickr)

Włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, niegdyś współpracownik Jana Pawła II i kardynała Josepha Ratzingera, uważa, że Kuria Rzymska jeszcze nigdy nie działała tak źle. W ten sposób skomentował skandal w Watykanie związany z aresztowaniem kamerdynera papieża.

Papieski kamerdyner Paolo Gabriele został zatrzymany w środę i oskarżony o kradzież poufnych dokumentów z apartamentu Benedykta XVI, z których wiele w ostatnim czasie opublikowała włoska prasa.

W wywiadzie dla dzisiejszego wydania dziennika _ La Stampa _ Messori oświadczył, że _ Kuria Rzymska zawsze była gniazdem żmij _. _ Kiedyś Kuria Rzymska była przynajmniej najskuteczniejszą organizacją państwową na świecie. Zarządzała imperium, nad którym nigdy nie zachodzi Słońce i miała niezrównaną dyplomację. Co dzisiaj z tego zostało? _ - zapytał retorycznie.

Zdaniem katolickiego pisarza _ upadek _ poziomu pracowników Kurii Rzymskiej jest ewidentny. _ To, że Kościół kuleje wynika z przeciętności jego personelu _ - ocenił. Do tego - zdaniem Messoriego - należy dodać _ małostkowość _ wielu osób za Spiżową Bramą.

W opinii pisarza nie jest to jednak powód do tego, by tracić wiarę, gdyż - jak stwierdził - chrześcijanin wie, że _ personel Kościoła, jak każda ludzka instytucja, jest naznaczony przez ograniczenia, przez grzech _.

Kler w średniowieczu, w epoce Odrodzenia i w XVIII wieku był znacznie gorszy - wskazał Messori. _ Dzisiaj personel jest słaby, ale jakość na szczycie władzy nigdy nie była tak wysoka _ - dodał.

Następnie pisarz przypomniał, że przed laty w Kurii Rzymskiej zatrudniano najlepszych pracowników ze wszystkich diecezji świata. Biskupi mieli ogromny sztab kleru i nie mieli kłopotów ze znalezieniem kogoś do pracy".

_ Dzisiaj seminaria są zamknięte albo na pół puste. Dlatego kiedy biskup ma przydatnego księdza, trzyma go przy sobie _ - dodał Messori. Przyznał, że nie ma złudzeń co do szansy na _ boom powołań _. _ W Afryce idzie się do seminarium z tego samego powodu, z jakiego szło się tam kiedyś, kiedy umierano tam z głodu. To sposób na to, by mieć z czego żyć _ - zauważył.

Messori, od kilkudziesięciu lat obserwujący Kościół na świecie, zwrócił uwagę na to, jak funkcjonuje Kościół katolicki w Afryce. _ W kulturze afrykańskiej celibat jest niezrozumiały, na co Kościół, powiedzmy w ten sposób, przymyka oko. Jest wielu księży z żonami i dziećmi. Co z nimi zrobić? Wysłać do Rzymu, mianować biskupami? _ - zapytał.

Vittorio Messori przeprowadził wywiad-rzekę z Janem Pawłem II _ Przekroczyć próg nadziei _ oraz wywiad-rzekę z kardynałem Josephem Ratzingerem (dziś papieżem Benedyktem XVI)
_ Raport o stanie wiary _.

Czytaj więcej o skandalu w Watykanie w Money.pl
Watykan mówi to już całkiem oficjalnie Watykan potwierdził oficjalnie doniesienia mediów, że aresztowaną osobą podejrzaną o kradzież poufnych dokumentów, jest papieski kamerdyner Paolo Gabriele.
Wychodzą na jaw kolejne brudy w Stolicy Jednej z najważniejszych osób z otoczenia papieża grozi 30 lat więzienia.
Skandal w Watykanie, papież wstrząśnięty Kamerdyner nie tylko pomaga ubrać się papieżowi i podaje mu obiad oraz kolację, ale często siada z nim do stołu. Przygotowuje wieczorem sypialnię papieską i towarzyszy we wszystkich zagranicznych podróżach.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)