Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Van Rompuy radzi Egipcjanom, jak lepiej przyciągać inwestorów

0
Podziel się:

Opozycja obawia się, że podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych dojdzie do oszustw.

Van Rompuy radzi Egipcjanom, jak lepiej przyciągać inwestorów
(ec.europa.eu)

_ - Tylko gwarantując poszanowanie wolności słowa i wyznania oraz trzymając się zasad demokratycznego państwa, Egipt będzie przyciągał zagranicznych inwestorów i turystów _ - powiedział przebywający w Kairze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ - Europa pragnie sukcesu nowego, demokratycznego Egiptu, który respektuje prawa człowieka, prawa kobiet i wolność wyznania _ - oświadczył Van Rompuy po spotkaniu w niedzielę z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim, który objął urząd głównie dzięki głosom islamistów.

Szef Rady Europejskiej podkreślił, że tylko przejrzyste prawo przyciągnie do kraju inwestorów, partnerów handlowych i turystów. Apelował o zacieśnienie stosunków unijno-egipskich.

_ _

_ Van Rompuy ogłosił także, że _Unia Europejska i powiązane z nią instytucje finansowe zaoferowały (Egiptowi) ponad 5 mld euro w formie grantów, preferencyjnych kredytów oraz pożyczek na lata 2012-2013 na rzecz wsparcia egipskiej demokratyzacji".

Mursi jest pierwszym w historii Egiptu prezydentem wyłonionym w demokratycznych wyborach. Egipscy liberałowie i środowiska świeckie twierdzą jednak, że decyzje podejmowane przez niego od początku kadencji w czerwcu 2012 roku mają na celu zapewnienie monopolu władzy Bractwu Muzułmańskiemu, z którego wywodzi się szef państwa.

Opozycja obawia się, że podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych dojdzie do oszustw, i domaga się skutecznego nadzoru nad ich przebiegiem, w tym obecności międzynarodowych obserwatorów, oraz zakazu prowadzenia kampanii wyborczych w świątyniach.

Pierwotnie wybory do parlamentu Egiptu miały się odbyć najpóźniej dwa miesiące po wejściu w życie nowej konstytucji 25 grudnia. Na razie jednak nie wyznaczono oficjalnego terminu elekcji.

Wizyta Van Rompuya w Kairze nastąpiła na blisko dwa tygodnie przed drugą rocznicą wybuchu protestów (25 stycznia 2011 roku), które pozbawiły władzy wieloletniego autorytarnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Czytaj więcej w Money.pl
To prezydent odpowiada za masakrę Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak osobiście nadzorował brutalne tłumienie protestów na początku 2011 roku.
Mubarak ma pęknięte żebra. Wróci za kratki Były prezydent Egiptu, 84-letni Hosni Mubarak, który wczoraj został przewieziony z więzienia do szpitala wojskowego, na skutek upadku z 15 grudnia ma pęknięte żebra.
Egipcjanie namiętnie jeżdżą... Polonezami Egipt jest dziś krajem, w którym auta polskiej produkcji można zobaczyć częściej niż w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)