Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Użycie dronów na wojnie. Watykan stanowczo się sprzeciwia

0
Podziel się:

- Fundamentalną zasadą jest to, że nie można scedować na maszyny decyzji, która dotyczy życia i śmierci człowieka - wyjaśnia arcybiskup Silvano Tomasi.

Użycie dronów na wojnie. Watykan stanowczo się sprzeciwia
(JRandomF/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Watykan sprzeciwia się użyciu dronów i robotów na wojnie. Takie stanowisko zaprezentował przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie arcybiskup Silvano Tomasi (na zdjęciu). Podkreślił, że nie da się zastąpić odpowiedzialności spoczywającej na człowieku.

_ - Fundamentalną zasadą jest to, że nie można scedować na maszyny decyzji, która dotyczy życia i śmierci człowieka _ - wyjaśnił arcybiskup Tomasi w Radiu Watykańskim. _ Element racjonalizmu i zdolności do osądu moralnego musi być zawsze obecny, kiedy w grę wchodzi życie innych osób _ - podkreślił.

Watykański dyplomata zauważył, że ze swej natury bardzo technologicznie rozwinięta i zarazem całkowicie autonomiczna broń nie ma tej zdolności.

_ - Nawet jeśli założymy, że udałoby się rozwinąć rodzaj sztucznej inteligencji, nigdy nie osiągnie się możliwości i zdolności do analizy sytuacji, a zatem dokonania osądu etycznego _ - oświadczył abp Tomasi.

Zaznaczył, że drony należy w tym kontekście traktować tak jak całkowicie autonomiczną broń. W ich przypadku - dodał - kluczową kwestią jest również osąd moralny, którego może dokonać tylko człowiek w okolicznościach, w jakich się znajduje. _ - Jest to tym bardziej konieczne, gdy chodzi o kwestię życia i śmierci _ - powtórzył arcybiskup Tomasi.

Powiedział też, że zaniepokojenie budzi to, iż rozprzestrzenianie się tego typu urządzeń i uzbrojenia może prowadzić do nowego międzynarodowego wyścigu po te, jak dodał, _ zabójcze roboty _ i rywalizacji, która zaszkodziłyby relacjom między państwami.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska się zbroi. MON przyspiesza zakupy Za kilka tygodni ma rozpocząć się postępowanie na pozyskanie do 2016 r. mniejszych taktycznych dronów rozpoznawczych.
Korea Północna wysłała szpiegowskie drony? Wojskowi Korei Południowej rozmontowali samoloty bezzałogowe. Z ustaleń wynika, że oba zostały wyprodukowane przez Koreę Północną w celu rozpoznania lotniczego sąsiedniego kraju.
Polska armia dostanie drony. Jak szybko? Szef MON przyznaje, że chciałby przyspieszyć zakup ponad 80 dronów dla polskiej armii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)