Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uzbekistan toleruje tortury w więzieniach. ONZ alarmuje

0
Podziel się:

Uzbekistan od dawna jest oskarżany przez Zachód o łamanie praw człowieka. Prezydent kraju jest głuchy na wszystkie apele w tej sprawie.

Uzbekistan toleruje tortury w więzieniach. ONZ alarmuje
(Helene C. Stikkel/public domain)

Tortury są rozpowszechnione w więzieniach i na komisariatach policji w Uzbekistanie - poinformował ONZ-owski Komitet przeciwko Torturom (CAT). Dochodzi tam do licznych naruszeń, w tym pobić, gwałtów i przemocy na tle seksualnym w celu uzyskania zeznań.

Na zdjęciu Isłam Karimow, prezydent Uzbekistanu

Niektóre tortury i inne naruszenia zakończyły się śmiercią przetrzymywanych - zaznaczył CAT w komunikacie.

Według eksperta z CAT George'a Tugushiego _ Uzbekistan jest jednym z krajów, gdzie tortury wykonywane są systematycznie i czasami w najgorszych formach _.

Komitet przeciwko Torturom, który składa się z dziesięciu niezależnych ekspertów, wezwał władze Uzbekistanu do pilnego wszczęcia obiektywnych i skutecznych dochodzeń w sprawie wszystkich przypadków torturowania przetrzymywanych i ukarania winnych.

CAT wezwał rząd prezydenta Isłama Karimowa do zrelacjonowania w ciągu roku postępów w sprawie wyrugowania tortur i arbitralnych zatrzymań obrońców praw człowieka oraz dziennikarzy.

Uzbekistan od dawna jest oskarżany przez Zachód o łamanie praw człowieka, w tym o stosowanie tortur w więzieniach. Karimow, który rządzi Uzbekistanem od 1991 r., nie tolerując odmiennych poglądów i opozycji, odrzuca oskarżenia i podkreśla, że musi rządzić twardą ręką wobec rosnącego zagrożenia dla jego świeckich rządów ze strony islamistów.

Niektórzy obrońcy praw człowieka zarzucają Zachodowi, że nie wywiera dostatecznego nacisku na władze Uzbekistanu w kwestii praw człowieka, bo jest zainteresowany surowcami tego kraju i jego strategicznym usytuowaniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa rezolucja ONZ wzmocni rolę kobiet? Nowa rezolucja ONZ dotycząca udziału kobiet w procesie rozwiązywania konfliktów zbrojnych nie stanowi przełomu, ale jest ważnym dokumentem, który pomoże zwiększyć rolę kobiet w negocjacjach pokojowych - uważają ekspertki międzynarodowych organizacji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)