Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Tymoszenko. Sikorski apeluje do władz Ukrainy, by nie grały na czas

0
Podziel się:

Zdaniem szefa MSZ niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej na szczycie w listopadzie byłoby kompromitacją tych, którzy obiecywali, a gdyby nie dotrzymali, to mają duży problem.

Uwolnienie Tymoszenko. Sikorski apeluje do władz Ukrainy, by nie grały na czas
(kprm.gov.pl)

_ Waży się czy Ukraina wypełni warunki umowy stowarzyszeniowej z UE; apeluję do władz Ukrainy, żeby nie grały na czas _ - powiedział dziś szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem, gdyby Kijów nie spełnił warunków przed listopadowym szczytem PW, umowa może być podpisana za rok.

UE domaga się wypuszczenia z więzienia byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, skazanej za przekroczenie uprawnień przy zawieraniu umów gazowych z Rosją. Zdaniem Unii Tymoszenko jest za kratami z powodów politycznych. Kilka dni temu na szczycie UE przywódcy państw należących do wspólnoty potwierdzili wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, pod warunkiem, że kraj ten spełni postawione warunki, w tym uwolni byłą premier.

Sikorski powiedział w Polsat News, że opuszczenie aresztu przez Julię Tymoszenko jest obecnie _ pod znakiem zapytania _. Zdaniem szefa MSZ niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej na szczycie w listopadzie _ byłoby kompromitacją tych, którzy obiecywali, a gdyby nie dotrzymali, to mają duży problem _.

Przypomniał, że na szczycie Partnerstwa Wschodniego umowy stowarzyszeniowe parafują Mołdawia i Gruzja. Z tymi krajami umowy mają być podpisane w przyszłym roku. _ Alternatywą jest, że z Ukrainą też podpiszemy w przyszłym roku _ - zaznaczył szef MSZ.

_ Apelowałbym do władz Ukrainy, żeby nie grać na czas i zrobić to co trzeba _ - powiedział. Dodał, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz _ nie ma co się plątać, kombinować, tylko w kontakcie z misją Cox-Kwaśniewski wykonać to co trzeba _.

_ Na Ukrainie waży się czy wypełni ona warunki stowarzyszenia z Europą i wejdzie na ścieżkę, która może prowadzić do członkostwa w Unii Europejskiej. Taka jest stawka. Mam nadzieję, że prezydent Janukowycz zrobi to co trzeba, żeby ten kraj na tę ścieżkę wprowadzić _ - powiedział Sikorski.

_ Trzeba dokończyć reformę ukraińskiej prokuratury, kodeksu wyborczego i rozwiązać kwestię tzw. wybiórczej sprawiedliwości, czyli używania systemu sądowniczego do eliminowania wrogów politycznych _ - dodał.

Zdaniem Sikorskiego umowa stowarzyszeniowa byłaby _ nagrodą _ za dokonane już reformy i zachętą do _ zdwojenia tempa _ zmian po jej podpisaniu. _ Żeby Ukraina mogła skorzystać na stowarzyszeniu z Europą po podpisaniu musiałaby poradzić sobie z korupcją, wdrożyć to co podpiszemy ewentualnie w Wilnie _ - zaznaczył szef MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m262346.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spotkanie;szefow;msz;to;potwierdzenie;wagi;polski,194,0,1302978.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska ma wpłynąć na Rosję. Tak chce UE Konflikt wewnętrzny w Syrii, napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim i strategiczne sprawy związane z bezpieczeństwem w Europie będą przedmiotem rozmów na szczycie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m276996.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazprom;zada;od;ukrainy;oplaty;za;gaz,85,0,1410901.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gazprom żąda od Ukrainy miliarda dolarów Koncern twierdzi, że Ukraina jest mu winna prawie miliard dolarów zaległych opłat za gaz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m277967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rosja;nie;zerwie;kontaktow;handlowych;z;ukraina,10,0,1410058.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja nie zerwie kontaktów z Ukrainą, ale... W wypadku stowarzyszenia z UE, Kijów nie będzie mógł liczyć na preferencje w handlu z Rosją ponad te, które przysługują członkom Światowej Organizacji Handlu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)