Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Trzy warianty rozwiązania problemu

0
Podziel się:

Uwolnienia Tymoszenko domaga się Unia Europejska, uzależniając od tego planowane na listopad podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Trzy warianty rozwiązania problemu
(ec.europa.eu)

Podczas wczorajszego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy w Krakowie nazwisko Julii Tymoszenko nie padło oficjalnie ani razu, jednak szefowie państw omówili co najmniej trzy warianty rozwiązania jej problemu - informuje dziś Kommiersant-Ukraina.

Według gazety prezydenci Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz zastanawiali się nad kwestią więzionej byłej premier Ukrainy wraz z prezydentami Włoch i Niemiec, Giorgio Napolitano i Joachimem Gauckiem, którzy dołączyli do nich po rozmowach dwustronnych.

Uwolnienia Tymoszenko domaga się Unia Europejska, uzależniając od tego planowane na listopad podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Prezydenci rozmawiali _ o propozycji niektórych urzędników unijnych, którzy proponują UE rezygnację z wymogów uwolnienia byłej premier, jednak wariant ten kategorycznie odrzuca szereg państw UE, w tym Niemcy _ - czytamy w artykule.

Drugim sposobem rozwiązania problemu Tymoszenko jako ostatniej przeszkody dla podpisania umowy o stowarzyszeniu miałoby być jej ułaskawienie, oraz wdrożenie propozycji specjalnych wysłanników Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa, którzy zabiegają o zezwolenie jej na wyjazd na leczenie do Niemiec.

Ostatni wariant jest najbardziej kompromisowy. Tymoszenko wyjeżdża do Niemiec ze względów humanitarnych, ale bez ułaskawienia i może tam pozostać do nowych wyborów prezydenckich na Ukrainie w 2015 roku w nadziei na zwycięstwo jednego z przywódców opozycji. Jednak w przypadku wygranej Janukowycza była premier powinna wrócić na Ukrainę, by zakończyć odbywanie swej kary - napisał _ Kommiersant-Ukraina _ z powołaniem na własne źródła.

Kwaśniewski i Cox zwrócili się do Janukowycza o ułaskawienie skazanej na siedem lat więzienia Tymoszenko w ubiegłym tygodniu. Administracja ukraińskiego prezydenta dotychczas nie skomentowała ich prośby, jednak adwokat byłej premier Serhij Własenko oświadczył, że jego klientka godzi się na wyjazd do Niemiec.

W ocenie państw unijnych Tymoszenko, którą skazano za złamanie procedur podczas zawierania w 2009 roku umów gazowych z Rosją, padła ofiarą wybiórczego zastosowania prawa wobec przeciwników politycznych. Była premier Ukrainy była najważniejszą konkurentką Janukowycza w zwycięskich dla niego wyborach prezydenckich w 2010 roku.
Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)