Raport Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, działających z ramienia Parlamentu Europejskiego na rzecz uwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, będzie zaprezentowany już pojutrze.
Informację tę przekazał dzisiaj rzecznik przedstawicielstwa UE w Kijowie David Stulik. Wcześniej zapowiadano, że misja Kwaśniewski-Cox przedstawi swą ocenę przygotowań Ukrainy do zawarcia umowy w czwartek, 14 listopada.
Stulik wyjaśnił, że Kwaśniewski i Cox w najbliższy wtorek i środę ponownie złożą wizytę na Ukrainie, gdzie obserwować będą prowadzone w parlamencie prace nad ustawą, która ma pomóc cierpiącej na problemy z kręgosłupem Tymoszenko na wyjazd na leczenie za granicą. W środę w Radzie Najwyższej może dojść do głosowania w tej sprawie.
Tego samego dnia Kwaśniewski i Cox opowiedzą o wynikach swej misji Konferencji Przewodniczących PE.
Unijni politycy niejednokrotnie twierdzili, że bez uwolnienia Tymoszenko Ukraina nie może liczyć na podpisanie umowy o stowarzyszeniu na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 28-29 listopada w Wilnie. Wyrok siedmiu lat więzienia, który była premier obecnie odbywa, jest dla Brukseli symbolem wybiórczego stosowania prawa wobec przeciwników politycznych.
Władze Ukrainy zwlekają tymczasem z decyzją w sprawie Tymoszenko, a wpływowi politycy rządzącej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza wciąż mają nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa może być podpisana bez rozwiązania problemu znajdującej się w więzieniu opozycjonistki.
_ - W polityce nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli nie podpiszemy stowarzyszenia z UE, to będzie to bez wątpienia złe i dla Ukrainy i dla UE. Ale koniec świata nie nadejdzie i słońce nie przestanie wschodzić, a my zachowamy szacunek dla siebie samych, że jesteśmy państwem, a nie marionetką _ - powiedział szef klubu parlamentarnego Partii Regionów Ołeksandr Jefremow w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z ukraińskim portalem Liga.
Polityk po raz kolejny skrytykował misję Kwaśniewskiego i Coksa, która - w jego ocenie - prowadzi konsultacje w sprawie Tymoszenko wyłącznie z opozycją, a nie z ugrupowaniem władzy.
_ - Jeśli nasza opozycja tak bardzo chce do UE, to dlaczego nie zrezygnuje z wymogów związanych z uwolnieniem Tymoszenko? Dlaczego uzależnia się los całego kraju od losu jednego człowieka? Przecież oni (opozycja) po koleżeńsku rozmawiają sobie z Coksem i Kwaśniewskim. Zrezygnujcie z tego postulatu i na drodze do UE nie będzie przeszkód _ - powiedział Jefremow.
Raport Kwaśniewskiego i Coksa będzie miał ważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o tym, czy UE podpisze umowę o stowarzyszeniu z Ukrainą. Werdykt w tej sprawie mają wydać ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych, którzy zbiorą się 18 listopada.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Kwaśniewski ma plan uwolnienia Tymoszenko? O tym, że taki wariant jest rozpatrywany świadczą ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ukraińskich władz. | |
Sprawdź, czego Unia domaga się od Ukrainy Szefowie dyplomacji państw UE naciskają na władze Ukrainy, by przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią rozwiązały sprawę byłej premier Julię Tymoszenko. | |
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą. |