Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Cox i Kwaśniewski jadą na Ukrainę

0
Podziel się:

Jeżeli sprawa byłej premier nie zostanie rozwiązana, Ukraina nie może liczyć na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Cox i Kwaśniewski jadą na Ukrainę
(public domain/Wikipedia)

Jutro na Ukrainę z nieplanowaną wcześniej wizytą przybywają przedstawiciele Parlamentu Europejskiego Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski. Poinformowała o tym unijna ambasada w Kijowie.

Będzie to 23. wizyta Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego od czerwca zeszłego roku. Tym razem spędzą oni na Ukrainie dwa dni: poniedziałek i wtorek. W tym czasie spotkają się w Kijowie i Charkowie ze swoimi - jak to określono w komunikacie ambasady - _ głównymi rozmówcami _. Zapewne chodzi tu o prezydenta Wiktora Janukowycza i byłą premier Julię Tymoszenko.

Swój raport o sytuacji na Ukrainie misja miała przedstawić w połowie października. Ponieważ nie osiągnęła ona głównego celu, czyli porozumienia z władzami co do dalszych losów Julii Tymoszenko, to jej mandat przedłużono do połowy listopada.

Dopiero kilka dni temu rządzący w Kijowie dali do zrozumienia, że zgodzą się na wyjazd byłej premier na leczenie do Niemiec. W nadchodzącym tygodniu ukraińska Rada Najwyższa zajmie się prawdopodobnie zmianami prawa, które pozwolą skazanym leczyć się za granicą. Wiktor Janukowycz już obiecał, że je zaakceptuje, jeśli zostaną przyjęte przez parlament.

Na początku tego tygodnia na Ukrainie będzie też przebywał czeski prezydent Milosz Zeman, który swoją wizytę rozpoczyna już dziś wieczorem. Potrwa ona 3 dni. Przewidziano rozmowy między innymi z Wiktorem Janukowyczem, w tym na temat integracji europejskiej i dalszych losów Julii Tymoszenko. Z kolei we wtorek do Kijowa na pół dnia przylatują ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji Radosław Sikorski i Carl Bildt.

Jeżeli sprawa byłej premier nie zostanie rozwiązana, Ukraina nie może liczyć na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Misja Kwaśniewskiego wisi na włosku - _ Lepiej byłoby, gdyby Kwaśniewski i Cox zrezygnowali oni z nadmiernie dyplomatycznych metod, którymi się dziś posługują _- twierdzi Hanne Severinsen.
Prezydent Czech z misją na Ukrainie. Jaką? Zeman zamierza skłonić Wiktora Janukowycza do zwolnienia skazanej na 7 lat więzienia Julii Tymoszenko. Była premier ze względu na poważny stan zdrowia przebywa od kilkunastu miesięcy w więziennym szpitalu.
Tymoszenko wyjdzie z więzienia? Na leczenie... Obecnie prawo nie pozwala na leczenie skazanych za granicą. Jeżeli jednak Rada Najwyższa to zmieni, to Wiktor Janukowycz może uwolnić byłą premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)