Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Będzie leczona w Niemczech?

0
Podziel się:

Wiadomość o przygotowaniach sali dla Tymoszenko w klinice Charite podała ukraińska redakcja radia Deutsche Welle. Przedstawiciele kliniki oświadczyli następnie, że nic im o tym nie wiadomo.

Uwolnienie Julii Tymoszenko. Będzie leczona w Niemczech?
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)

Ministerstwo spraw zagranicznychspraw zagranicznych Ukrainy nie ma informacji o planach leczenia więzionej byłej premier Julii Tymoszenko w Niemczech - oświadczył dziś w Kijowie szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara.

Minister skomentował w ten sposób doniesienia mediów, jakoby w berlińskiej kliniki Charite przygotowano już salę dla Tymoszenko, która pod nadzorem lekarzy z tejże kliniki leczona jest obecnie w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, ze schorzeń kręgosłupa.

_ Dowiedziałem się o tym z internetu i pragnę powiedzieć, że na poziomie MSZ żadna kwestia dotycząca przekazania (Tymoszenko za granicę) nie jest podnoszona _ - oznajmił Kożara dziennikarzom.

Wiadomość o przygotowaniach sali dla Tymoszenko w klinice Charite podała wczoraj ukraińska redakcja radia Deutsche Welle, powołując się na źródła w berlińskich kręgach medycznych. Przedstawiciele kliniki oświadczyli następnie, że nic im o tym nie wiadomo.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w ubiegłym tygodniu, że choć sprawa wyjazdu Tymoszenko na leczenie za granicę _ pozostaje na porządku dziennym _, to powtórzył, że problem ten można rozwiązać wyłącznie na drodze prawnej.

Uwolnienia Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przeciwniczki politycznej Janukowycza, domaga się m.in. Unia Europejska, uzależniając od tego podpisanie w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Zdaniem Brukseli wyrok na Tymoszenko zapadł z przyczyn politycznych.

Według prasy o wywiezienie Tymoszenko za granicę zabiegają wysłannicy Parlamentu Europejskiego (PE) na Ukrainę, były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący PE Pat Cox.

Dziś dodwiedzili oni byłą premier w szpitalu w Charkowie, jednak nie wiadomo, co było tematem ich rozmów z Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox, którzy wykonują misję obserwatorów procesów sądowych polityków ukraińskiej opozycji od czerwca 2012 roku, konsekwentnie odmawiają rozmów z mediami.

Pod koniec września Kwaśniewski i Cox mają przygotować swój raport na temat sytuacji na Ukrainie, który - jak się oczekuje - będzie miał duże znaczenie w ocenie postępów Kijowa w przygotowaniach do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.
Bezwzględna decyzja w sprawie Tymoszenko Prezydencka komisja ds. ułaskawień nie zgodziła się na zwolnienie z więzienia byłej premier Ukrainy.
Posłanki siłą usunięte ze szpitala. Co się stało? Grupa młodych ludzi siłą usunęła w piątek wczesnym rankiem ze szpitala w Charkowie trzy opozycyjne posłanki Rady Najwyższej Ukrainy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)