Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwaga palacze. Przybyło miejsc w których nie można palić

0
Podziel się:

Łamiący zakazy i puszczający dymka w miejscu niedozwolonym mogą zapłacić 500 złotych kary.

Uwaga palacze. Przybyło miejsc w których nie można palić
(PAP/Andrzej Grygiel)

Polska dziś dołącza do długiej listy państw, w których obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Restauracje, puby, dancingi, kluby, szkoły - także wyższe, ogródki jordanowskie i wiele innych miejsc stają się strefami bez dymu.

Nowe prawo nakłada na właścicieli lokali dodatkowe obowiązki, przewiduje też surowe sankcje. Już za sam brak widocznego przypomnienia, że w tym miejscu nie wolno palić, restaurator zapłaci 2 tysiące kary. Nie będzie wolno sprzedawać papierosów w mniejszych paczkach, poniżej 20 sztuk i luzem, a także w automatach. W tym przypadku również kara wyniesie 2 tysięcy złotych. Samo wyeksponowanie przez sprzedawcę _ imitacji przedmiotu związanego z paleniem papierosów _ będzie kosztować aż 20 tysięcy. Niesubordynowani palacze zapłacą 500 złotych, na głowę.

Życie może jednak pokazać, że nowe przepisy pozostaną tylko na papierze. Część restauratorów planuje obejść ten zakaz tworząc tzw. kluby palaczy lub po prostu ignorując palaczy w swoim lokalu. Poza tym mandatu nie wlepi nam strażnik miejski, bo nie ma do tego prawa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t47474.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piecha;z;zakazem;palenia;robta;co;chceta,23,0,595991.html) Piecha: Z zakazem palenia "róbta co chceta"
Według danych Obywatelskiej Koalicji Tytoń albo Zdrowie, do dziś średni poziom stężenia dymu papierosowego w polskich pubach i restauracjach piętnastokrotnie przekraczał górną granicę normy zdrowotnej. Wieczorami, norma była przekraczana aż 260 razy.

Przewodniczący Koalicji podkreśla, że najsłynniejsze restauracje, kluby i puby Paryża, Nowego Jorku czy Londynu, po wprowadzeniu zakazu palenia, nie straciły. Przeciwnie, zyskały nowych klientów. W przekonaniu Krzysztofa Przewoźniaka, w Polsce będzie tak samo. Już dziś 31 proc. Polaków popiera całkowity zakaz palenia w restauracjach.

Politycy podzieleni

Politycy nie są zgodni w ocenie obowiązującego od dziś zakazu palenia w miejscach publicznych. Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że wprowadzenie zakazu palenia było słuszną decyzją.

POSŁUCHAJ PAWŁA GRASIA:

Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz jednak uważa, że prawa palaczy są nadmiernie ograniczane:

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:

Świat coraz bardziej ogranicza palaczy

Całkowite lub częściowe zakazy palenia wprowadzane są w kolejnych krajach na całym świecie. Zdaniem ekspertów, zakazy przyniosły znakomite efekty. Eksperci uważają, że najwyraźniej widać to na przykładzie chorób serca. W niektórych krajach po wprowadzeniu zakazów liczba zawałów spadła nawet o jedną trzecią.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t91482.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/maklowicz;panstwo;nie;moze;byc;kaznodzieja;i;alfonsem,137,0,589449.html) Makłowicz: Państwo nie może być kaznodzieją i alfonsem
Zakaz palenia papierosów w miejscu pracy obowiązuje obecnie na całym obszarze Wysp Brytyjskich. Ostatecznym impulsem do wprowadzenia powszechnego zakazu były badania nad skutkami tzw. biernego palenia, ale już wcześniej zakaz wprowadzano w różnych instytucjach i z różnych powodów.

W Szwecji pełny zakaz palenia w lokalach gastronomicznych wprowadzono ponad pięć lat temu - 1 czerwca 2005 roku. Mimo protestów branży zakaz objął wszystkie restauracje, puby, bary i kawiarnie.

We Francji obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych i sprzedawania papierosów nieletnim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz;palenia;w;klubach;bedzie;tylko;na;papierze,2,0,709378.html) Zakaz palenia w klubach. Będzie tylko na papierze? 500 zł mandatu za palenie papierosa na przystanku lub w restauracji. Tyle przepisy. Wiele wskazuje na to, że będą one martwe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t90894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;walce;z;palaczami;panstwo;straci;300;mln;zl,8,0,585992.html) Na walce z palaczami państwo straci 300 mln zł Budżet co roku zarabia na palaczach ponad 20 mld zł. Na leczenie wydaje dwa razy mniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rzucanie;palenia;polacy;wydali;90;mln;zl,134,0,595590.html) Na rzucanie palenia Polacy wydali 90 mln zł Zdecydowanie najwięcej - 71,2 mln zł - wydaliśmy na te dostępne bez recepty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)