Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawę o GMO poznają samorządy i stowarzyszenia

0
Podziel się:

Projekt zmian w ustawie o Genetycznie Modyfikowanych Organizmach (GMO) trafił do konsultacji społecznych.

Ustawę o GMO poznają samorządy i stowarzyszenia
(h2030/sxc.hu)
bESVpoid

Projekt zmian w ustawie o Genetycznie Modyfikowanych Organizmach (GMO) trafił do konsultacji społecznych. Organizacje pozarządowe i samorządy dostały dwa tygodnie na zgłoszenie uwag.

Nowelizacja ma zmienić obowiązującą ustawę z czerwca 2001 r. Jej celem jest wpisanie do polskiego prawa unijnych unormowań, które ukazały się od tego czasu oraz doprecyzowanie budzących wątpliwości interpretacyjne przepisów obecnej ustawy.

Zmiany wprowadzają dwie osobne kategorie - genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM) objętych unijnymi normami i genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO), do których maja zastosowanie jedynie przepisy krajowe. Projekt określa taż zasady tzw. zamkniętego użycia GMM i GMO, wprowadzania do obrotu produktów GMO oraz zasady zamierzonego uwalniania GMO do środowiska _ w celach innych niż wprowadzanie do obrotu _.

bESVpoif

Projekt zmienia 13 innych ustaw, m.in. o inspekcjach: sanitarnej, ochrony środowiska, handlowej, jakości artykułów rolno-spożywczych, weterynaryjnej i inspekcji a także ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i ocenach oddziaływania na środowisko.

Przepisów projektowanej nowelizacji nie stosuje się do żywności i produktów leczniczych, zawierających, składających się lub wytworzonych z organizmów genetycznie modyfikowanych oraz do pasz. Regulacje nie obejmują też _ istoty ludzkiej, w tym także w prenatalnej fazie jej rozwoju _.

Koszt dla budżetu wyniesie w pierwszym roku obowiązywania ustawy 975 tys. zł - wynika z uzasadnienia jej projektu. Będą to głównie środki dla inspekcji na prowadzenie kontroli przestrzegania ustawy.

Czytaj o tym, co prezydent mówi o ustawie
Komorowski nie chce GMO, ale rząd boi się kar Zakaz rejestracji roślin genetycznie zmodyfikowanych naraziłby Polskę na kary ze strony UE.
Nie widzi przeciwskazań, ale to bubel prawny Nadal nie wiadomo, czy prezydent podpisze kontrowersyjną ustawę.
Wie, że to bubel, ale nie wie czy go zawetuje Prezydent Bronisław Komorowski ocenił po konsultacjach z ekspertami, że ustawa o nasiennictwie to bubel legislacyjny. Według niego w parlamencie w ostatnim momencie do ustawy wrzucono kontrowersyjne zapisy dotyczące GMO.
bESVpoiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)