Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa śmieciowa
13.07.2013 08:55

Ustawa śmieciowa. W Warszawie wciąż czekają na deklaracje śmieciowe

Do tej pory do stołecznego magistratu trafiło 76 tys. deklaracji. A powinno ich być w sumie około 350 tysięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stawinski/Reporter)

Jeśli mieszkańcy stolicy nie złożą w terminie deklaracji śmieciowych, muszą się spodziewać, że za śmieci zapłacą więcej - powiedziała zastępca rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb. Do tej pory do stołecznego magistratu trafiło 76 tys. deklaracji.

Przypomniała, że odpowiednie oświadczenia właściciele nieruchomości powinni złożyć do piątku (19 lipca). Powinno ich być w sumie ok. 350 tys. Najwięcej oświadczeń złożyli dotychczas mieszkańcy Wawra - ponad 15 tys. Na dalszych miejscach są Białołęka i Włochy.

_ - Niezłożenie deklaracji nie zwolni nas z płacenia opłaty śmieciowej. Brak deklaracji będzie skutkował tym, że miasto naliczy maksymalną stawkę, jaka wynika z rodzaju zabudowy _ - powiedziała Kłąb. Wyjaśniła, że jeżeli np. w domu jednorodzinnym mieszkają dwie osoby, które chciałyby segregować odpady, ale właściciel nie złoży oświadczenia, to zapłaci on stawkę jak za śmieci nieposegregowane przy maksymalnej liczbie osób zamieszkujących taką nieruchomość. Będzie ona wynosiła 70 zł miesięcznie. W przypadku bloków i kamienic trzeba będzie zapłacić 45 zł.

Rzeczniczka przypomniała, że deklaracje będzie można składać także dziś. _ - Wydziały Obsługi Mieszkańców będą czynne od 8 do 16, a w przyszłym tygodniu od poniedziałku do piątku do godz. 19 _ - dodała.

Oświadczenie należy złożyć osobiście, przesłać listem poleconym lub - poświadczając podpisem elektronicznym - przez internet. Na stronie: www.czysta.um.warszawa.pl, dostępny jest kreator, który pomoże odpowiednio wypełnić formularz.W Warszawie od 1 lipca obowiązuje tzw. system pomostowy.

Śmieci od właścicieli nieruchomości odbierają firmy, które robiły to przed _ rewolucją śmieciową _. Mieszkańcy nie będą musieli się z nimi rozliczać, ponieważ na podstawie umów z przedsiębiorcami zrobi to za nich miasto. Właściciele muszą jednak złożyć deklarację i zapłacić opłatę śmieciową. Termin uiszczenia pierwszej opłaty upłynie 29 lipca.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba będzie zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wyniesie 30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wyniesie 12 zł; kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł.

W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane zapłacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Tydzień po wprowadzeniu rewolucji śmieciowej. Jest lepiej? _ Jedne rozwiązania się sprawdzają, inne nie. Zbadaliśmy dziś cztery osiedla. W każdym przypadku widzimy potrzebę uzupełnień _-mówi przedstawiciel jednego z Urzędów Miasta.
Jak przebiega wdrażanie ustawy śmieciowej? Nie wszędzie pojawiły się nowe kubły na śmieci, w niektórych miejscach mieszkańcy sami musi je kupić.
Brak koszy na śmieci i nierozstrzygnięte przetargi. Rewolucja rozpoczęta Ponad pół tysiąca gmin nie ma jeszcze firmy odpowiedzialnej za wywóz nieczystości.
Tagi: ustawa śmieciowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz