Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa śmieciowa
08.06.2013 09:20

Ustawa śmieciowa nie zwalnia od sprzątania

Za czystość i porządek na osiedlach odpowiada i nadal będzie odpowiadać zarządca nieruchomości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)

Rewolucja śmieciowa nie zwolni właścicieli prywatnych posesji z obowiązku sprzątania na swojej działce czy polu, a zarządców dróg - z obowiązku utrzymywania czystości na drogach - poinformowała Monika Kita z biura prasowego Ministerstwa Środowiska.

Z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wynika, że jest to zadanie gminy. Natomiast - jak wyjaśniła Kita - na terenie prywatnych nieruchomości za porządek będą w dalszym ciągu odpowiedzialni właściciele tych terenów.

Za czystość i porządek na osiedlach odpowiada i nadal będzie odpowiadać zarządca nieruchomości, czyli zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

Na drogach publicznych porządek zapewnia zarząd drogi. Jeśli właścicielem lub zarządzającym jest gmina, do niej należy sprzątanie dróg i chodników, ustawianie i opróżnianie koszy na śmieci, strzyżenie trawników i dbanie o zieleń przydrożną. Na drogach krajowych, w tym autostradach i drogach ekspresowych, obowiązki te wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na drogach wojewódzkich - marszałek województwa, na drogach powiatowych - starosta powiatu.

Za porządek w lasach państwowych odpowiada i nadal będzie odpowiadać Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe oraz regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, a za utrzymanie czystości lasów prywatnych - ich właściciele, czyli osoby prywatne. Natomiast jeśli lasy są miejskie - odpowiada gmina.

Plaże porządkuje ich właściciel, jeśli należą do gminy, sprzątaniem zajmują się służby gminne, czyli w miastach - służby miejskie - poinformowała Kita.

Z kodeksu wykroczeń wynika, że ten, kto mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie niejasności w ustawie śmieciowej Nie jest jasne, jak wywóz odpadów ma wyglądać w przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy i mieszkających w miejscu pracy.
Wielkie sprzątanie Tatr. Zebrali 1,5 tony śmieci - _ Jesteśmy u progu sezonu letniego. Dajemy od dzisiaj turystom czyste Tatry i chcielibyśmy, żeby te góry w takim stanie zostały _ - mówią organizatorzy.
Miała być śmieciowa rewolucja, a jest śmieciowa kompromitacja Samorządom grożą gigantyczne kary za brak umów z firmami na wywóz odpadów. Dopłacimy miliony?
Tagi: ustawa śmieciowa, śmieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz