Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa nie może być opóźniana

0
Podziel się:

Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca - tak, jak jest zapisane w tej ustawie. W ten sposób minister środowiska Marcin Korolec skomentował decyzję władz Warszawy, które chcą opóźnić nowe przepisy.

Ustawa śmieciowa nie może być opóźniana
(Waszkiewicz/Reporter)

Zmiany zaczną obowiązywać 1 lipca - tak, jak jest zapisane w tej ustawie. W ten sposób minister środowiska Marcin Korolec skomentował decyzję władz Warszawy, które postanowiły, że nowe rozwiązania wejdą w stolicy w życie od początku przyszłego roku.

Minister przyznał w Trójce, że niektóre samorządy mają trudności we wprowadzeniu ustawy w życie. Resort będzie więc szukał rozwiązania zgodnego z prawem, które równocześnie zapewni obywatelom wywóz śmieci.

Władze Warszawy chcą, aby po 1 lipca śmieci od mieszkańców wywoziły te firmy, które robiły to dotychczas. Ma to zapewnić ciągłe usuwanie odpadów. Minister Korolec przyznał, że ocena rozwiązań, proponowanych przez władze stolicy, będzie wymagała analiz prawnych. Dodał, że ustawa śmieciowa przewiduje, iż jeśli miasto nie zorganizuje wywozu śmieci, to mieszkańcy mogą to robić na własny koszt, a później dochodzić od władz miejskich zwrotu pieniędzy. Ustawa zakłada też, że gminy, które nie wprowadzą nowych rozwiązań na czas, zostaną ukarane finansowo.

Minister środowiska powiedział, że 99 procent gmin jest albo po wszystkich procedurach, przewidzianych w ustawie śmieciowej, albo w ich trakcie. Podkreślił, że zmiany w gospodarce odpadami są potrzebne i nastąpią wcześniej czy później. Ustawa śmieciowa jest odbiciem prawa europejskiego, które wymaga stworzenia do 2015 roku rynku obrotu i utylizacji odpadów.

Jest to jednym z warunków otrzymywania przez Polskę dotacji unijnych. Zdaniem ministra to, że przy wprowadzaniu zmian są trudności, jest normalne, ale nie powstrzyma to tych przemian. Marcin Korolec podkreślił, że za wprowadzenie ustawy śmieciowej odpowiadają samorządy.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister: Jestem entuzjastą ustawy śmieciowej Senatorowie chcą, by gmina mogła naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.
Wiedzą, co zrobią ze śmieciami w stolicy? Miasto oświadczyło, że wydłuży się termin rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, jednak _ nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane. _
Zaledwie 17 proc. gmin zakończyło przetargi Jedna trzecia jeszcze nawet nie ogłosiła przetargów na odbieranie odpadów komunalnych - poinformował mazowiecki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)