Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa śmieciowa. Czas na pierwsze podsumowania i zmiany

0
Podziel się

- Będziemy chcieli m.in. zatwierdzać plany inwestycyjne samorządów wojewódzkich - mówi Paweł Mikusek z resortu środowiska.

Ustawa śmieciowa. Czas na pierwsze podsumowania i zmiany
(Jacek Dominski/REPORTER)
bEqondhN

Ustawa śmieciowa działa coraz lepiej - twierdzi ministerstwo środowiska, ale jej dokładne efekty poznamy po nowym roku. Resort pracuje też nad nowelizacją przepisów o odpadach. Założenia powinniśmy poznać w ciągu kilku miesięcy.

Paweł Mikusek z ministerstwa środowiska wyjaśnia, że resort nie dysponuje jeszcze dokładnymi informacjami na temat skutków, które niesie ze sobą ustawa śmieciowa. - _ Bardzo dokładne statystyki pewnie będziemy mieli na początku roku. Jeździmy z ministrem po całej Polsce, rozmawiamy z samorządami. Wszyscy powtarzają, że już z ich statystyk wynika, że oficjalnych śmieci w porównaniu z szarą strefą jest dużo więcej. Dużą ich część udało się zalegalizować _ - mówi Mikusek.

Przedstawiciel resortu środowiska dodaje, że udało się opanować najpoważniejsze kłopoty, związane z wprowadzaniem ustawy. - _ Po pierwszych trudnościach i licznych debatach, co do tego czy jest czysto czy nie, teraz sytuacja się uspokoiła. Gminy choć na początku zapowiadały, że nie przystąpią do przetargów, to teraz wszystkie gminy są albo pod koniec tych procedur przetargowych, albo już wyłoniły firmy _ - zauważa Mikusek.

bEqondhP

Dodał, że w przygotowanej nowelizacji ustawy śmieciowej ministerstwo skupi się między innymi na instalacjach do przetwarzania odpadów, które poszczególne samorządy chcą budować na swoim terenie. - _ Wiele samorządów przewiduje instalacje, które przetworzą 40 procent więcej śmieci niż przewidują, że tych śmieci fizycznie będzie. Ponieważ są one finansowane z pieniędzy europejskich, to by oznaczało, że jakieś instalacje musiałyby splajtować, a pieniądze trzeba będzie zwracać do Brukseli. To nie jest korzystne. Będziemy chcieli żeby ministerstwo zatwierdzało plany inwestycyjne samorządów wojewódzkich, by uniknąć takiego scenariusza _ - zapowiada Mikusek.

Z danych ministerstwa z końca września wynika, że ponad 60 samorządów ma jeszcze problemy z wdrożeniem ustawy. Ustawa śmieciowa obowiązuje od lipca. Zgodnie z nią odpowiedzialność za gospodarkę odpadami przejęły gminy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/m270749.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;nie;wszedzie;funkcjonuje,208,0,1406672.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ustawa śmieciowa nie wszędzie funkcjonuje - _ 17 gmin bojkotuje przepisy, natomiast liczba samorządów, gdzie jeszcze trwają przetargi cały czas się zmniejsza _ - mówi wiceminister środowiska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m270750.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;jednak;do;zmiany,111,0,1400943.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ustawa śmieciowa jednak do zmiany Resort środowiska przyznaje, że nie można precyzyjnie ustalić, kto ma wnosić opłaty śmieciowe i składać deklaracje. Co z umowami?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m254430.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;smieciowa;niezgodna;z;prawem;jest;pismo;do;trybunalu,50,0,1399602.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pismo do Trybunału. Ustawa śmieciowa niezgodna z prawem? _ - To byłaby katastrofa dla finansów publicznych _ - twierdzi jeden z ekspertów.
bEqondiq
KOMENTARZE
(0)