Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa przewiduje dożywocie za niektóre kontakty homoseksualne

0
Podziel się:

Ustawa zawiera też zapis o karze siedmiu lat więzienia dla osoby, która prowadzi ceremonię zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci.

Ustawa przewiduje dożywocie za niektóre kontakty homoseksualne
(Rick Scavetta/CC/U.S. Army Africa)

Parlament Ugandy uchwalił dzisiaj ustawę, przewidującą karę dożywotniego więzienia za niektóre rodzaje aktów homoseksualnych. Obrońcy praw człowieka krytykują tę ustawę jako najgorszą na świecie.

Dożywocie przewidziano za kontakty homoseksualne z udziałem nosiciela wirusa HIV, za seks homoseksualny z nieletnimi i osobami niepełnosprawnymi, a także za wielokrotne kontakty homoseksualne, do których dochodzi za obopólną zgodą.

Ustawa zawiera też zapis o karze siedmiu lat więzienia dla osoby, która _ prowadzi ceremonię zawarcia małżeństwa _ przez osoby tej samej płci.

Uchwalona obecnie ustawa jest zrewidowaną wersją projektu z 2009 roku, w którym za kontakty homoseksualne groziła nawet kara śmierci.

Prezydent Yoweri Kaguta Museveni ma 30 dni na podpisanie ustawy. Agencja Associated Pres odnotowuje, że choć w przeszłości wyrażał się on _ lekceważąco _ o homoseksualistach, ostatnio złagodził stanowisko, mówiąc, że jest przeciwny tylko homoseksualistom, uprawiającym _ autopromocję _.

Frank Mugisha, znany ugandyjski aktywista gejowski, oświadczył, że uchwalenie tej ustawy, _ najgorszej na świecie _, to _ prawdziwie przerażający dzień dla praw człowieka w Ugandzie _.

Ustawa _ otworzy nową erę strachu i prześladowań _ - powiedział. _ - Jeśli prezydent Museveni ją podpisze, zostanę wtrącony do więzienia na resztę życia i według wszelkiego prawdopodobieństwa zabity _ - dodał.

Ugandyjscy homoseksualiści twierdzą, że przywódcy polityczni i religijni w ich kraju dostali się pod wpływy amerykańskich ewangelików, usiłujących szerzyć antyhomoseksualną kampanię w Afryce.

Ustawę krytykują także obrońcy praw człowieka w USA. Organizacja Human Rights First zwróciła się do prezydenta Baracka Obamy o nakłonienie Musaveniego, by tej ustawy nie podpisywał.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m215386.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/raport;polska;malo;uwagi;poswieca;problemowi;bezpanstwowcow,164,0,1445796.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ich prawa są w Polsce ograniczone. Raport Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Uprawnienia bezpaństwowców są ograniczone.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m102324.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/protesty;w;hiszpanii;beda;wysokie;kary;za;udzial;w;demonstracjach,82,0,1442642.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wysokie kary za udział w protestach. Gdzie? Demonstranci zablokowali kilka ulic Madrytu i obrzucili interweniujących funkcjonariuszy kamieniami. Projekt ustawy przyjęty przez prawicowy rząd został potępiony przez ugrupowania lewicowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m260957.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/belgia;senat;za;rozszerzeniem;prawa;do;eutanazji;na;dzieci,141,0,1441421.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Belgowie chcą prawa eutanazji dla dzieci Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to nieuleczalnie chore dzieci, które odczuwają nieznośny ból fizyczny i są w ostatnim stadium choroby, będą mogły poprosić o eutanazję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/m115406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;cztery;tysiace;nielegalnych;firm;w;jednym;miescie,134,0,1441414.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) 4 tys. nielegalnych firm. W jednym mieście Do takiej sytuacji doszło we włoskim miasteczku Prato, gdzie żyje duża społeczność chińskich imigrantów. Nagminnie łamią oni prawo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)