Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o związkach zawodowych do TK. Jest wniosek

0
Podziel się:

OPZZ chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność ustawy o związkach
zawodowych z konstytucją i prawem międzynarodowym.

Ustawa o związkach zawodowych do TK. Jest wniosek
(Reporter)

OPZZ chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność ustawy o związkach zawodowych z konstytucją i prawem międzynarodowym. Chodzi o przepisy przyznające prawa związkowe tylko zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

_ - Międzynarodowe konwencje przyznają prawo zrzeszania się wszystkim, Polska ograniczyła to prawo, uznając, że prawo zrzeszania się w związkach zawodowych mają zatrudnieni, a nie pracujący - jak mówią konwencje 87 i 89 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Z powodu tych rozbieżności złożyliśmy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego _ - powiedział przewodniczący OPZZ Jan Guz.

_ - Żeby być zatrudnionym, trzeba mieć umowę o pracę; natomiast pracującym jest każdy, kto pracuje - na podstawie umowy cywilnoprawnej, na zasadzie samozatrudnienia, na kontrakcie menadżerskim albo na własny rachunek - chałupnik, rzemieślnik _ - dodał.

Zaznaczył, że te osoby nie mają prawa do obrony swoich interesów pracowniczych, a prawa tego nie zapewniają korporacje zawodowe, stowarzyszenia ani fundacje, ponieważ nie mają uprawnień do obrony związanej z uposażeniem, podziałem pracy i sprawami socjalnymi.

Jak zaznaczył przewodniczący OPZZ, _ już kilka milionów osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, na zasadzie samozatrudnienia lub samemu organizując sobie miejsce pracy _ i powinny mieć prawo do ochrony przed zwolnieniem, do negocjowania wynagrodzeń, występowania z inicjatywami socjalnymi.

Guz podkreślił, że prawa związkowe przyznają wszystkim pracującym nie tylko konwencje MOP, ale także dokumenty unijne - Karta Praw Podstawowych i Karta Praw Społecznych.

Zaznaczył, że Komitet Wolności Związkowych MOP w ubiegłym roku uznał, że Polska narusza te konwencje, ale samo stwierdzenie naruszenia konwencji nie wpływa na polskie ustawodawstwo._ - Kierując ten wniosek, chcemy, by Trybunał zobowiązał polski rząd w trybie natychmiastowym do dostosowania polskich przepisów do prawa międzynarodowego _ - powiedział Guz.

Przypomniał, że propozycje rozwiązań dostosowujących przepisy o prawach związkowych do nowych form zatrudnienia dziewięć lat temu zostały skierowane do Sejmu jako projekt poselski, ale kadencja wygasła i parlament nie zajął się nimi.

W tej samej sprawie do MOP występowała też _ Solidarność _. Organizacja przyznała rację związkowi.

Guz zapowiedział też, że na najbliższym posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej OPZZ zamierza poruszyć sprawę pełnej ratyfikacji konwencji MOP nr 102, z 1952. Zapis dotyczy świadczeń chorobowych, w razie bezrobocia i wypadków przy pracy.

_ - Nas dzisiaj szczególnie interesują świadczenia w razie bezrobocia. Ta konwencja mówi, że pracownik w razie bezrobocia ma prawo do zasiłku, odnoszonego procentowo do ostatniego uposażenia. Tymczasem 85 proc. bezrobotnych w Polsce nie ma prawa do zasiłku. Chcemy, by sprawa została uregulowana tak, jak w innych krajach europejskich, i żeby można było przejść na częściowe bezrobocie w przypadku utraty części dochodów - np. w sytuacji przejścia na część etatu spowodowanego trudnościami zakładu pracy _ - powiedział Guz.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)