Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o związkach partnerskich. Jarosław Gowin sprzeciwia się projektowi PO

Na pewno nie dam sobie kręgosłupa złamać- oświadczył lider konserwatystów w PO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Charchula/Reporter)

*Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oświadczył, że nie poprze projektu dotyczącego związków partnerskich przygotowanego przez posła PO Artura Dunina. *

_ - Nie poprę tego podrasowanego, nieco złagodzonego projektu posła Artura Dunina o umowie partnerskiej _ - powiedział w radiu RMF FM Gowin, pytany o poparcie dla projektu. Artur Dunin stworzył go na polecenie prezydium klubu PO wraz konserwatystami PO Jerzym Kozdroniem i Elżbietą Achinger.

Gowin pytany, czy w takim razie zamierza odejść z PO odparł, że jest to partia, w której obowiązuje zasada wolności sumienia. Dodał, że jeżeli wolność sumienia będzie obowiązywała w sprawie uboju rytualnego, to tym bardziej powinna ona obowiązywać w takich sprawach, jak aborcja czy para małżeństwa homoseksualne.

Gowin - uważany za lidera konserwatystów w PO - odniósł się też do słów szefa klubu parlamentarnego Rafała Grupińskiego, który stwierdził że ten, kto będzie głosował przeciwko projektowi w sprawie związków partnerskich, wyklucza się z Platformy.

_ - Niech Rafał Grupiński przeczyta sobie deklarację ideową PO. Niech też posłucha wielu wypowiedzi pana premiera, który mówił, że w sprawach światopoglądowych nikt nikomu nie będzie w Platformie łamał kręgosłupa _ - odparł. _ - Ja na pewno nie dam sobie kręgosłupa złamać _ - podkreślił Gowin.

O tym, że PO powinno przedstawić jeden projekt ustawy ws. związków partnerskich mówił premier Donald Tusk. We wtorek, po kilku miesiącach prac specjalnego klubowego zespołu, który miał pogodzić konserwatystów i liberałów, poseł Artur Dunin przekazał władzom klubu PO projekt ustawy o umowie partnerskiej. W odróżnieniu od poprzedniego projektu umowa byłaby zawierana nie w urzędzie stanu cywilnego, tylko przed notariuszem, co krytyków ma pozbawić argumentu, że jest niezgodna z konstytucją, bo nowy związek za bardzo przypomina małżeństwo.

Projekt Dunina daje partnerom możliwość ustalenia wspólnoty majątkowej, dziedziczenia, a także nakłada obowiązek alimentacyjny. Nie przewiduje wspólnego rozliczania się z podatków, to pozostaje przywilejem wyłącznie małżeństw. Zawarcie umowy skutkowałoby automatycznie prawem dostępu do informacji medycznej o partnerze, pochówku czy odmowy zeznań przed sądem.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma Obywatelska dryfuje w lewo. A wyborcy... _ W tej chwili ta tendencja spadkowa jest na tyle poważna, że nie wystarczy zmiana makijażu. Potrzebne są naprawdę głębokie zmiany. _
Premier grozi konserwatystom swojej partii? _ Ten projekt w mojej ocenia powołuje nową instytucję społeczną. Taką instytucję o charakterze paramałżeńskim, a to nadal jest sprzeczne i z polską konstytucją. _
PO: Jest ryzyko stworzenia paramałżeństw Kancelaria premiera zalana protestami. Taka liczba w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, to wzrost o kilkaset procent.
Tagi: ustawa o związkach partnerskich, gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz