Notowania

dariusz piontkowski
26.09.2012 11:49

Ustawa o utrzymaniu czystości w gminach. PiS chce zmian

Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady. W myśl nowych przepisów, wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który przewiduje zachowanie uprawnień do udzielania zleceń na odbiór odpadów wyłącznie dla komunalnych zakładów budżetowych i jednoosobowych spółek komunalnych.

Od początku tego roku obowiązuje nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach; zgodnie z nią gminy przejmą gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie. Do tej pory właściciele nieruchomości sami podpisywali umowę na odbieranie śmieci z posesji z firmą wywożącą odpady; w myśl nowych przepisów, wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

W drodze przetargu gmina będzie wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Poseł Dariusz Piontkowski (PiS) podkreślił w środę na konferencji prasowej, że obowiązująca ustawa zmusza gminy do organizowania przetargów na odbiór odpadów, nawet tam, gdzie dotąd zadanie te prowadziły spółki gminne lub zakłady budżetowe. Według PiS może to doprowadzić do sytuacji, że duża część tych spółek lub zakładów budżetowych przegra takie postępowanie przetargowe, a wówczas ich dalszy byt stanie pod znakiem zapytania.

_ - Zmarnowane zostaną wtedy także duże środki przeznaczane przez samorządy na dotychczasową modernizację tych podmiotów, a pracę straci wiele osób, powiększając problem bezrobocia _ - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W ocenie autorów projektu proponowane zmiany mogą pomóc w utrzymaniu wielu samorządowych spółek komunalnych i zapobiec przymusowej prywatyzacji usług związanych z gospodarką śmieciową. Według PiS przymus organizowania przetargów nie wynika z przepisów prawa polskiego ani europejskiego, a jest jedynie nadgorliwością polskich władz.

Czytaj więcej o działaniach PiS w Money.pl
PiS przedstawi kalendarium afery Amber Gold Do zespołu należy 42 posłów PiS. Według wiceprzewodniczącego zespołu Andrzeja Dudy raport podsumowuje informacje, które do dotąd były dostępne w różnych źródłach.
Konwencja PiS. Poznamy nowego premiera? Już jutro partia zajmie się prawnymi patologiami i zaprasza na dyskusję o służbie zdrowia oraz bezrobociu.
Polityk PO przyznaje: Partia trochę straciła Zdaniem Rafała Grupińskiego z PO, główna partia opozycyjna stara się zmienić swą polityczną twarz.
Tagi: dariusz piontkowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz