Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o świadczeniach rodzinnych znowelizowana

0
Podziel się:

Od 2013 r. tzw. becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1922 zł na osobę.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych znowelizowana
(Amaxim/Dreamstime)

Od 2013 r. tzw. becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1922 zł na osobę. Będzie ono jednak wynosić 1200 zł, a nie 1000 zł jak obecnie.

Rządowa nowela ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu becikowego - obecnie przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi dziecka niezależnie od wysokości dochodów.

Według nowych przepisów uchwalonych przez Sejm, od 2013 roku becikowe ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę. Ubiegając się o to świadczenie trzeba będzie złożyć oświadczenie lub zaświadczenie dokumentujące dochody, a wysokość kryterium dochodowego na podlegać weryfikacji co 3 lata.

Obecnie becikowe wynosi 1000 zł. Sejm - przewagą jednego głosu - przyjął w piątek zgłoszony przez Annę Bańkowską (SLD) wniosek mniejszości, by wzrosło ono do 1200 zł. Przedstawiając swój wniosek Bańkowska podkreśliła, że rządowe propozycje wprowadzenia kryterium dochodowego do zasad przyznawania becikowego mają przynieść oszczędności w wysokości 40 mln zł rocznie. - _ Uważamy, że kwotę tę trzeba przeznaczyć dla innych nowo narodzonych dzieci w biedniejszych rodzinach _ - powiedziała.

Za przyjęciem wniosku Bańkowskiej głosowało 208 posłów - wszyscy obecni posłowie PiS (125), Ruchu Palikota (36), SLD (24), SP (18) i dwóch niezależnych, a także Piotr Tomański i Jacek Żalek (obaj z PO) oraz Eugeniusz Kłopotek z PSL. Przeciw było 189 posłów PO, 17 z PSL i jeden niezależny. Od głosu wstrzymali się Arkadiusz Litwiński, Lidia Staroń i Piotr Van der Coghen (troje z PO) oraz Marek Sawicki (PSL).

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera Donalda Tuska, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko. Dlatego projekt zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę.

Czytaj więcej w Money.pl
Oskarżają rząd o oszczędzanie na dzieciach Sejm kończy prace nad zmianą zasad przyznawania becikowego. Becikowe miałyby otrzymywać tylko te rodziny najuboższe.
"Trzeba przełomu, prawdziwej rewolucji" Solidarna Polska proponuje _ pakiet dla rodziny _ - dwanaście rozwiązań mających przeciwdziałać kryzysowi demograficznemu.
Zielona wyspa blednie. Te dane to potwierdzają Dochody i oszczędności Polaków topnieją, a długi rosną. NBP opublikował dane o kondycji gospodarstw domowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)