Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o refundacji leków jest niekonstytucyjna?

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2012 roku ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać

Ustawa o refundacji leków jest niekonstytucyjna?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

**PiS zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o refundacji leków - poinformował poseł Bolesław Piecha (na zdjęciu).

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb podkreślił, że w ocenie resortu ustawa refundacyjna nie narusza konstytucji. _ - Tę kwestię oceni Trybunał _ - dodał.

Piecha powiedział, że PiS wnosi o stwierdzenie niekonstytucyjności całości ustawy refundacyjnej. _ - Podkreślamy, że narusza ona wiele artykułów konstytucji. Jest niezgodna z podstawowym artykułem mówiącym, że Polska jest państwem prawa, ponadto narusza swobodę gospodarczą _ - powiedział poseł PiS i były wiceminister zdrowia.

We wniosku PiS uznaje przepisy ustawy - która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 - za niezgodne z art. 2 konstytucji mówiącym, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej; art. 20, według którego społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej stanowi podstawę ustroju gospodarczego RP oraz art. 22, wedle którego ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Na początku grudnia ustawę refundacyjną do TK zaskarżył Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

Zgodnie z ustawą refundacyjną, ceny i marże leków refundowanych będą stałe; nie będzie można ich zmieniać. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę. MZ uważa, że ustawa refundacyjna zakończy _ grę pacjentem _ - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywają je bez potrzeby.

Stałą cenę leku refundowanego MZ negocjowało z producentami. Od jej wartości ustalana została urzędowa marża - w wysokości 7 procent (obecnie 8,91 procent) urzędowej ceny zbytu. W 2013 - marża wyniesie 6 procent, a od 2014 roku - 5 procent.

Dla leków refundowanych określane są limity, do wysokości których są finansowane. Limit ceny leku jest górną granicą kwoty refundowanej. Jeżeli cena detaliczna leku jest wyższa od ustalonego limitu, pacjent dopłaca różnicę.

Leki będą wprowadzane na listy refundacyjne w drodze decyzji administracyjnej (obwieszczenia), a nie jak do tej pory - rozporządzenia ministra zdrowia. Listy mają być publikowane co dwa miesiące, ma to skutkować zmianą cen.

Ustawa refundacyjna wprowadza obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

więcej na temat ustawy refundacyjnej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t134723.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/minister;zdrowia;zdradza;nowe;fakty;w;sprawie;refundacji;lekow,88,0,986200.html) Arłukowicz odkrywa karty w sprawie leków Farmaceuci i lekarze alarmują, że pacjenci będą musieli biegać do NFZ po zwrot pieniędzy za refundowane leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;zamiast;pigulek;dieta;i;plukanie;zoladka,70,0,804934.html) Zwoliński: Zamiast pigułek, dieta i płukanie żołądka Kopacz wie, jak walczyć z pazernymi koncernami farmaceutycznymi i lekomanią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t89577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakonczylo;sie;spotkanie;ministra;zdrowia;z;nrl;jest;porozumienie,56,0,991544.html) Negocjacje z lekarzami. Jest przełom w sprawie recept NRL sprzeciwiała się niektórym zapisom ustawy refundacyjnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)