Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundacje polityczne
02.02.2011 12:08

Ustawa o fundacjach politycznych - gniot

Tak opozycja oceniła propozycje ustawy PO. Dera: To niebywały bubel prawny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kluby PiS, SLD i PSL skrytykowałyprojekt ustawy autorstwa PO dotyczący fundacji politycznych. Bubel, gniot, próba obejścia przepisów o finansowaniu partii - w ten sposób o projekcie wypowiadali się posłowie PiS i SLD. PJN chce dalszych prac nad projektem.

Klub PiS chce odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Projekt przewiduje, że partia finansowana z budżetu państwa będzie musiała przeznaczać 25 proc. otrzymywanej subwencji na działalność fundacji politycznej. Jeśli tego nie zrobi, straci tę część subwencji.

Poseł PiS Andrzej Dera, który zapowiedział, że PiS złoży wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, oświadczył, że jest to _ niebywały bubel prawny _ i _ gniot _. Argumentował, że do projektu krytycznie odniósł się także Sąd Najwyższy i prokurator generalny w swoich opiniach.

Dera powiedział, że w opinii Sądu Najwyższego projekt stanowi próbę obejścia istniejących ograniczeń prawnych w finansowaniu partii politycznych, w tym m.in. ze źródeł zagranicznych. Z kolei w opinii prokuratora generalnego - mówił poseł - wejście w życie ustawy umożliwi dodatkowy, niepodlegający kontroli i ograniczeniom sposób finansowania partii politycznych.

Według Dery tworzenie fundacji politycznych ma na celu obejście istniejącego systemu finansowania partii politycznych.

POSŁUCHAJ POSŁA DERY:

Przedstawiciel SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski w swoim wystąpieniu również przywołał krytyczne opinie wobec projektu - autorstwa m.in. Sądu Najwyższego, prokuratora generalnego i Biura Analiz Sejmowych. Jak mówił, projekt budzi szereg wątpliwości, w tym natury konstytucyjnej.

Poseł argumentował, że główne cele przewidziane w projekcie o fundacjach można osiągnąć stosując obowiązujące przepisy. - _ Nie ma żadnej przeszkody, by tworzyć fundacje polityczne _ - mówił.

Witold Gintowt-Dziewałtowski uważa też, że w ustawie nie zostały wyodrębnione różnice między działalnością zwykłych fundacji i tych politycznych. Poseł SLD pyta też, co oznacza zapis ze fundacja będzie mogła pozyskiwać dochody z różnych źródeł.

POSŁUCHAJ POSŁA SLD:

- _ To jest zły projekt _ - mówił poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, który przyznał jednak, że on i kilku jego kolegów podpisało się pod projektem. Powiedział, że kiedy projekt powstawał _ była inna sytuacja _.

Kłopotek zastrzegł, że jego klub na pewno nie zgodzi się przekazywanie 25 proc. subwencji na działalność fundacji i podobnie jak przedstawiciele PiS i SLD przywołał krytyczne opinie do projektu różnych instytucji. Zapowiedział, że PSL będzie zastanawiał się nad decyzją w sprawie projektu podczas piątkowego posiedzenia klubu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;w;sondazu;najgorzej;od;miesiecy,80,0,762448.html) PO w sondażu najgorzej od miesięcy
Poseł PJN Jacek Pilch przyznał, że choć projekt budzi kontrowersje, to według PJN, warto nad nim pracować nadal w komisji.

Entuzjastycznie na temat projektu wypowiadał się przedstawiciel klubu PO Cezary Tomczyk. Według niego, projekt ma na celu poprawę jakości życia politycznego i doprowadzi do zinstytucjonalizowania zaplecza eksperckiego partii. _ - Wspólnie możemy zmienić polską politykę i ta ustawa daje na to szanse _ - mówił.

Fundacje mają zastąpić istniejący obecnie fundusz ekspercki, mają odgrywać rolę think-tanków tworzących ekspertyzy i analizy na rzecz partii. Ponadto ustawa w proponowanym kształcie zakazywałaby partiom prowadzenia płatnych kampanii promocyjnych w radiu i telewizji oraz kampanii billboardowych.

Przepisy zakazują wielkoformatowej reklamy i płatnej kampanii w radiu i telewizji. Jednocześnie nakładają obowiązek przekazywania 25 procent budżetowej subwencji na partyjne fundacje. Jeśli partia tego nie zrobi, straci tę część subwencji. Fundacje mają także zastąpić istniejący obecnie fundusz ekspercki, czyli odgrywać rolę think-tanków i tworzyć ekspertyzy i analizy na rzecz partii.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t20407.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;i;lewica;razem;w;sprawie;fundacji;politycznych,169,0,592297.html) PO i Lewica razem w sprawie fundacji politycznych Fundacje to rodzaj zaplecza eksperckiego przy partiach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/154/t82586.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/drzewiecki;wystartuje;w;wyborach;z;list;po,136,0,762504.html) Drzewiecki wystartuje w wyborach z list PO? Były minister sportu miałby trafić na listę w województwie łódzkim. Znamy też innych kandydatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t111483.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;to;tchorz;macieriewicz;chce;prawdy,110,0,762478.html) Tusk to tchórz, Macieriewicz chce prawdy Beata Kempa zaznacza jednak, że życzy premierowi _ długiego i szczęśliwego życia _.
Tagi: fundacje polityczne, fundacje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz