Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa antyaborcyjna w Sejmie. Posłowie nie zgodzili się na zmiany

0
Podziel się:

Głosowanie poprzedziła burzliwa wymiana zdań pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami jej zaostrzenia.

Ustawa antyaborcyjna w Sejmie. Posłowie nie zgodzili się na zmiany
(jeinny/sxc.hu)

Sejm odrzucił obywatelski projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Jego autorzy chcieli wprowadzenia zakazu tak zwanej aborcji eugenicznej - gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

Wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zgłosił klub PO. Poparło go 233 posłów, 182 było przeciwko, a sześć osób wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa wymiana zdań pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami zaostrzenia ustawy. W jej trakcie marszałek Sejmu Ewa Kopacz dwukrotnie zarządziła przerwę, w czasie jednej z nich zwołała Konwent Seniorów. W czasie debaty salę obrad opuścili na kilka minut posłowie Ruchu Palikota, jak tłumaczyli, na znak protestu wobec mowy nienawiści.

Do ostrej wymiany zdań doszło m.in. pomiędzy przedstawicielką wnioskodawców Kają Godek a wicemarszałek Sejmu Wandą Nowicką, znaną ze swojej działalności na rzecz liberalizacji prawa do aborcji.

Godek, odpowiadając na pytania posłów, przypomniała, że w sprawie Nowickiej _ niezawisły sąd uznał _, iż można mówić, że jest ona _ na liście płac przemysłu aborcyjnego _. Zaapelowała też, by nie _ używała rodzin instrumentalnie _. Nowicka ostrzegała wcześniej, że zaostrzenie ustawy uderzy w rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnością.

Godek chodziło o wyrok sądu sprzed kilku lat w procesie, który wicemarszałek wytoczyła katolickiej dziennikarce Joannie Najfeld; twierdziła ona, że Nowicka, będąca wówczas szefową Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, _ znajduje się na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego _. Sąd uniewinnił dziennikarkę, uznając, że jej wypowiedź miała _ charakter publicystyczny _.

Nowicka odpowiedziała Godek, że swymi wypowiedziami obraża środowiska kobiece. _ - Pani tutaj pozwoliła sobie wielokrotnie na obrażanie wszystkich, kogo tylko można, m.in. obraziła pani środowiska kobiece, które od lat działają na rzecz obywatelskich praw kobiet do samostanowienia, do decydowania o sobie _ - mówiła Nowicka.

Także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz apelował do Godek, by bardziej ważyła słowa. _ - Muszę zaprotestować i zaapelować do pani, która jest przedstawicielem wnioskodawców, o to, aby z tej mównicy szanować coś, co jest odpowiedzialnością za słowo _ - mówił.

Podkreślił, że z mównicy padły słowa o tym, że dzieci w Polsce _ rodzą się i są odkładane na stolik, gdzie czeka się, aż się wychłodzą _. Takie relacje przytaczała Godek, przedstawiając projekt. _ - Jeśli tak jest, to każdy z tych przypadków powinien być zgłoszony do prokuratury. Jeśli pani o tym wie, pani powinna powiadomić prokuratora _ - mówił Arłukowicz.

Zaznaczył, że takie słowa ranią tysiące polskich rodziców, którzy codziennie walczą o życie swoich dzieci w szpitalach i setki lekarzy, którzy _ toczą 24-godzinny bój _ o życie małych dzieci.

Godek przekonywała, że projektowi przyświeca idea ochrony życia wszystkich dzieci i sprzeciw wobec zabijania niepełnosprawnych. Poseł Marek Balt (SLD) zarzucił jej, że _ wykorzystuje kalectwo i dramat dzieci do robienia kariery politycznej _.

Godek wyraziła nadzieję, że któryś z posłów pomoże jej i zgłosi wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Balta, co część sali przyjęła oklaskami. Jak twierdziła, poseł SLD kilkakrotnie ją obraził.

Do poparcia projektu namawiali posłowie PiS i SP._ - Nasz klub staje po stronie niepełnosprawnych, nasz klub jest za tym, by chronić niepełnosprawnych od poczęcia, nie zgadzamy się z tym, że na pewnym etapie dzieci pełnosprawne mają pełną ochronę, a dzieci niepełnosprawne mogą być zabite _ - mówił Jan Dziedziczak (PiS). Dodał, że według informacji, które posiada, ponad 90 proc. _ zabijanych zgodnie z polskim prawem dzieci, tylko dlatego, że są podejrzane, że mogą być chore, to dzieci z zespołem Downa i Turnera _. Zarzucił Ministerstwu Zdrowia, że ukrywa informacje o chorobach, które są podstawą do legalnej aborcji.

Tadeusz Woźniak (SP) apelował do sumień posłów. _ - Za chwilę będziemy zdawać egzamin z naszego człowieczeństwa, egzamin z naszej wrażliwości, a ludzie wierzący - także będą zdawać egzamin ze swojej wiary. Przykazanie piąte mówi: nie zabijaj i niech nikomu na tej sali nie wydaje się, że jest mądrzejszy od Pana Boga. (...) Apeluję do wszystkich państwa, nie zamykajcie pod kluczem w swoich domach swojej wiary _ - mówił.

_ - Kim wy jesteście, żeby oceniać innych, żeby oceniać setki tysięcy kobiet, które są w dramatycznej sytuacji? _ - pytał Marek Balt (SLD) odwołując się do słów papieża Franciszka.

Armand Ryfiński (RP) przekonywał, że żadna ideologia nie może być zapisana w formie ustawy. - _ Może pani rodzić dzieci upośledzone, każde, jakie ma pani życzenie _ - mówił poseł, zwracając się do przedstawicielki wnioskodawców. Jak dodał, każda z pań obecnych na sali sejmowej ma do tego prawo. _ Co popycha wnioskodawców do tego, żeby skazywać kobiety na taki ocean cierpień? Jakie zwierzęce pobudki, jaki instynkt zdecydował o tym, żeby móc tak przedmiotowo traktować kobiety _ - pytał.

Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się wszyscy obecni na sali posłowie: Ruchu Palikota (34) i SLD (22) oraz zdecydowana większość (169) posłów Platformy Obywatelskiej. Odrzucenie poparło też czterech posłów PSL: szef klubu Stronnictwa Jan Bury, Stanisław Żelichowski, Marek Gos i Józef Racki. Za odrzuceniem była też wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niezrz.)

Przeciwko odrzuceniu projektu ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego głosowali natomiast wszyscy obecni na sali członkowie klubu PiS (130) i Solidarnej Polski (14) oraz większość ludowców (21). Identycznie głosowało też pięciu posłów niezależnych: b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, Jacek Żalek i John Godson, którzy niedawno odeszli z PO, a także dwóch b. posłów PiS: Przemysław Wipler i Jarosław Jagiełło.

Dalszych prac nad inicjatywą obywatelską chciało ponadto 12 posłów PO: minister sprawiedliwości Marek Biernacki oraz posłowie: Małgorzata Adamczak, Łukasz Borowiak, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Mariusz Grad, Tomasz Kulesza, Mirosław Pluta, Grzegorz Raniewicz, Lidia Staroń, Jacek Tomczak i Wojciech Ziemniak.

Pięciu posłów Platformy wstrzymało się od głosu. Byli to: wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski, a także: Bożena Kamińska, Arkadiusz Litwiński, Wiesław Suchowiejko i Norbert Wojnarowski.

W myśl ustawy obowiązującej od 1993 r. aborcję można przeprowadzić w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego.

Odrzucony w piątek projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów. Ponad dwa lata temu ta sama organizacja złożyła w Sejmie projekt całkowicie zakazujący przerywania ciąży. Został odrzucony.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/m159415.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;antyaborcyjna;barbarzynski;projekt;czy;kres;mordowania;dzieci,31,0,1390111.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sejm decyduje o ustawie antyaborcyjnej Premier namawia do kompromisu: _ co prawda nikogo nie satysfakcjonuje, ale... _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/m202121.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;antyaborcyjna;po;sld;i;rp;przeciw;projektowi,204,0,1390028.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Awantura o aborcję. Co z projektem? Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/m205956.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/piecha;zakazac;aborcji;eugenicznej,72,0,1389384.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS chce zaostrzenia prawa aborcyjnego Sejm zajmie się projektem obywatelskim, przewidującym usunięcia wyjątku, dopuszczającego przerwanie ciąży, gdy dziecko ma wady genetyczne lub wrodzone.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)