Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa antyaborcyjna. PO, SLD i RP przeciw projektowi

0
Podziel się:

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej.

Ustawa antyaborcyjna. PO, SLD i RP przeciw projektowi
(jeinny/sxc.hu)

Posłowie PO, SLD i RP podczas debaty nt. obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną postulowali odrzucenie go w pierwszym czytaniu, ponieważ ograniczyłby wolność wyboru. PiS, PSL i SP chcą dalszych prac w komisji, by znieść dyskryminację chorych dzieci.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro - prawo do życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.

Jak mówiła przedstawicielka wnioskodawców Kaja Godek, nowela ma położyć kres _ mordowaniu nienarodzonych dzieci, u których badania prenatalne wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia niepełnosprawności _. _ W 2011 r. w państwowych szpitalach lekarze zabili 620 dzieci, które były podejrzane o choroby lub wady genetyczne _ - powiedziała. Przypominała, że konstytucja mówi o sprawiedliwości społecznej oraz równości wobec prawa. _ Aborcja nie zapobiega niepełnosprawności, to jest zabicie dziecka, które już żyje _ - dodała.

_ To bardzo bolesne, że partia która ma w nazwie obywatelska, chce projekt obywatelski wyrzucić do kosza w pierwszym czytaniu _ - podkreśliła.

Posłowie zdecydują w piątek w głosowaniu o tym, czy projekt trafi do dalszych prac w komisji.

Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu. Powiedziała, że w opinii klubu PO osiągnięty 20 lat temu kompromis w sprawie aborcji jest dobry i powinien obowiązywać (aborcję można przeprowadzić w przypadkach uszkodzenia lub choroby płodu, a także wtedy, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jest następstwem czynu zabronionego). Kluzik-Rostkowska przekonywała, że za każdym z tych trzech wyjątków kryje się wielki ludzki dramat. _ Mój apel jest taki: uszanujmy ten dramat, pozwólmy ludziom w tej sytuacji podjąć decyzję _ - mówiła.

Także SLD zapowiedział głosowanie za odrzuceniem projektu. Jak mówił Marek Balt, jest on wyrazem fałszywej troski wnioskodawców o obywateli. _ Nie pomagacie ludziom, którzy mają chore, niepełnosprawne dzieci, a słowa, które wypowiadacie nic nie kosztują _ - mówił Balt.

Za odrzuceniem projektu opowiedział się też Ruch Palikota, ponieważ - jak uzasadniał Armand Ryfiński - _ zaostrzanie ustawy antyaborcyjnej to barbarzyństwo _. Przekonywał, że obecnie obowiązująca ustawa powinna być wręcz zliberalizowana. _ Największa podłość, jaką można zrobić, to sprowadzić kobietę do roli inkubatora, instrumentu, który musi rodzić _ - mówił.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niezrzeszona) krytykowała projekt mówiąc, że pozbawiłby on kobiety w ciąży resztek praw. _ Zniewolenie kobiet w ciąży nie ma nic wspólnego z sumieniem - to fanatyzm, zaślepienie i okrucieństwo _ - dodała. Także Halina Szymiec-Raczyńska w imieniu koła poselskiego Inicjatywa Dialogu oceniła projekt jako zły. _ Dzieci urodzone w wyniku świadomych decyzji doświadczają miłości, jakiej nie zaznają dzieci urodzone pod przymusem _ - przekonywała.

Projekt popiera PiS. _ Niepełnosprawny ma taką samą godność od początku jak osoba pełnosprawna _ - mówił Jan Dziedziczak. Dodał, że _ to, iż ktoś być może będzie niepełnosprawny nie powinno przesądzać o tym, że ta osoba zostanie zabita _. _ Znajdźcie w sobie trochę szacunku dla inicjatywy obywatelskiej i nie odrzucajcie projektu ustawy w pierwszym czytaniu _ - apelował Tomasz Latos (PiS).

Także Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL) w imieniu swojego klubu przekonywał do pochylenia się nad projektem podczas dalszych prac w komisji. Podkreślał, że _ dzieciom chorym przysługuje ta sama ochrona prawna jak dzieciom zdrowym _.

Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski poinformował, że klub popiera dalsze prace nad projektem.

Projekt poparł także John Godson (niezrzeszony). _ Wielkość demokracji jest mierzona tym, jak chronimy najsłabszych. Dzieci upośledzone i nieuleczalnie chore potrzebują ochrony, a nie eliminacji _ - przekonywał b. poseł PO.

To już druga w tej kadencji próba zmiany prawa określającego, w jakich sytuacjach można przerwać ciążę. Rok temu również próbowano wprowadzić zakaz _ aborcji eugenicznej _; rozpatrywano wtedy dwa projekty: zaostrzający i liberalizujący ustawę. Pierwszy zgłoszony był przez SP, drugi - przez RP. Natomiast pod koniec poprzedniej kadencji Sejm rozpatrywał projekt całkowicie zakazujący aborcji zgłoszony również przez Fundację Pro.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa antyaborcyjna. To postanowili posłowie Zakaz aborcji ze względu na upośledzenie lub nieuleczalną chorobę płodu - to zakłada projekt, który właśnie został przegłosowany.
Aborcja będzie możliwa? Jest projekt ustawy Projekt klubu SLD dopuszcza przerywanie ciąży do 12 tygodnia. Po tym terminie aborcja byłaby możliwa tylko w trzech przypadkach.
Rozłam w PO? Jarosław Gowin ujawnia Minister sprawiedliwości: _ Platforma składająca się tylko z liberałów albo tylko z konserwatystów byłaby smutna _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)