Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym znowelizowana. Będzie ponowny wybór pięciu sędziów

0
Podziel się:

PO i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu - taki ich wniosek przepadł w głosowaniu.

Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym znowelizowana. Będzie ponowny wybór pięciu sędziów
(PAP/Tomasz Gzell)

Ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewiduje m.in. przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS. Sejm poprzedniej kadencji wybrał część składu Trybunału przed upływem kadencji obecnych sędziów. Prezydent nie odebrał jednak ślubowania od nowych członków Trybunału. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 268 posłów - wszyscy obecni na sali, czyli posłowie PiS i Kukiz'15. Teraz trafi ona do Senatu. Według nieoficjalnych informacji, miałby się on zająć sprawą jeszcze w czwartek.

PO i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu - taki ich wniosek przepadł w głosowaniu.

W debacie PO nazwała projekt "haniebnym zamachem na TK" i "dewastacją państwa prawa". PiS replikowało, że to PO dokonała zamachu na TK w poprzednim Sejmie, który zmienił ustawę o TK i wybrał pięciu sędziów, w miejsce sędziów kończących kadencje w 2015 r., na długo, zanim wygasły.

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK w miejsce tych, których kadencja wygasa w tym roku (przeciw czemu było PiS). Trzej sędziowie - wybrani w miejsce tych, których kadencja wygasła 6 listopada, czyli w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. 2 i 8 grudnia wygasa kadencja dwojga następnych sędziów.

Nowelizacja stanowi, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznaczałoby to nowy wybór pięciu sędziów.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że jego klub złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przyjętych w czwartek zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, które zakładają ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału.

- To jest naszym zdaniem zamach na Trybunał Konstytucyjny, ta ustawa absolutnie nie powinna się pojawić - mówił dziennikarzom Neumann.

Zapowiedział również, że PO złoży wniosek do TK, gdy przyjęte w czwartek zmiany zostaną zaakceptowane przez Senat i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zaniepokojenie działaniami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego wyraziła także Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. "Z najwyższym niepokojem obserwujemy instrumentalne postępowanie władzy wykonawczej i ustawodawczej w stosunku do Trybunału Konstytucyjnego, godzące w wynikającą z zasady trójpodziału władzy równowagę ustrojową" - napisała Komisja w przyjętym dziś stanowisku.

Jej członkowie sprzeciwiają się też działaniom podejmowanym przez organy władzy publicznej w sprawie wyboru sędziów Trybunału, których kadencja upływa w tym roku. Stanowisko głosi, że niezależnie od podnoszonych poważnych wątpliwości, dotyczących prawidłowości i zgodności z prawem rozwiązań uchwalonych przez poprzedni Sejm, podejmowane obecnie inicjatywy ustawodawcze, "zmierzające do zmiany ustawy z mocą wsteczną, Komisja ocenia jako podrywające zaufanie do fundamentów demokratycznego państwa prawnego".

Zdaniem członków Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej , podejmowane w ostatnim czasie działania władz publicznych mogą być postrzegane jako przejaw instrumentalnego traktowania prawa, stanowiącego nadużycie procesu legislacyjnego w celach politycznych.

Stanowisko zostało przekazane do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)