Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA stworzyły w tajemnicy "kubański Twitter"

0
Podziel się:

Agencja AP odkryła, że Amerykanie pomogli stworzyć serwis, który omija obowiązujące na wyspie restrykcje i blokady internetu.

USA stworzyły w tajemnicy "kubański Twitter"
(imago stock&people/EAST NEWS)
bEKzOsQB

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy w tajemnicy sfinansowała utworzenie na Kubie serwisu społecznościowego, zwanego _ kubańskim Twitterem _, by wspomóc dysydentów - poinformowała agencja Associated Press, która przeprowadziła w tej sprawie śledztwo.

Agencja AP odkryła, że Amerykanie pomogli stworzyć serwis, który omija obowiązujące na wyspie restrykcje i blokady internetu. Jest to medium pozwalające na przesyłanie wiadomości tekstowych, które można wykorzystać do organizowania społecznych protestów i demonstracji.

_ Kubański Twitter _ ma być narzędziem politycznym, pozwalającym na organizowanie działań i manifestacji politycznych - wyjaśnia agencja.

bEKzOsQD

Z dokumentów, do których dotarła Associated Press wynika, że amerykańska agencja ds. rozwoju międzynarodowego USAID zadała sobie wiele trudu, by ukryć swoje zaangażowanie w ten projekt: stworzono zagraniczne spółki pośredniczące, a pieniądze płynęły na Kubę przez bank na Kajmanach.

Realizację tego projektu rozpoczęto tuż po zaaresztowaniu na Kubie obywatela USA Alana Grossa, który pracował nad ułatwieniem dostępu do internetu - pisze Associated Press.

64-letni Gross przebywa od 2009 roku w kubańskim więzieniu. Rozdawanie przez niego na wyspie komputerów, telefonów komórkowych i innego sprzętu telekomunikacyjnego władze w Hawanie uznały za działalność wspierającą kubańską opozycję oraz za szpiegostwo. W marcu 2011 roku został za to skazany na 15 lat więzienia. USA i Kuba nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1961 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd nakazał blokadę Twittera. Sąd na to... Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża media społecznościowe o propagowanie nagrań audio, sugerujących jego korupcyjne powiązania.
Premier: Wyrwę z korzeniami Twittera - Nic mnie nie obchodzi, co powie na to wspólnota międzynarodowa, ale wyrwę z korzeniami Twittera i pozostałe sieci (społecznościowe) - zapowiedział dzisiaj premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Wystawiają mandaty na podstawie Twittera Straż miejska uzbroiła się w Twittera - podkreślają dzisiaj włoskie media informując o budzącym duże kontrowersje pomyśle tej formacji, która w połowie grudnia zaapelowała do mieszkańców, aby wysyłali na jej konto na popularnym portalu społecznościowym sygnały o źle zaparkowanych samochodach.
bEKzOsRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)