Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA potajemnie ewakuowały osadzonych z więzienia w Afganistanie

0
Podziel się:

W więzieniu Parwan, podobnie jak w Guantanamo, amerykańskie władze przetrzymują podejrzanych o terroryzm, którzy jednak nie są formalnie skazani.

USA potajemnie ewakuowały osadzonych z więzienia w Afganistanie
(PAP/EPA)

Stany Zjednoczone bez rozgłosu odesłały do krajów 12 więźniów przetrzymywanych w amerykańskim więzieniu w Afganistanie - informują w czwartek przedstawiciele USA. W więzieniu tym przebywali podejrzani o terroryzm, którzy nie zostali formalnie osądzeni.

Do ojczystych krajów w ubiegłym miesiącu odesłano Francuza, Kuwejtczyka i 10 Pakistańczyków - twierdzą te źródła.

Prezydent USA Barack Obama w liście do Kongresu poinformował, że w więzieniu Parwan pozostaje 38 osadzonych, którzy nie są Afgańczykami. Kilka miesięcy temu było ich ok. 50. W tej grupie znajdują się m.in. Jemeńczycy, Tunezyjczycy oraz inni Pakistańczycy, a także Rosjanin.

Ministerstwo obrony poinformowało Kongres o planach ewakuacji więźniów z 10-dniowym wyprzedzeniem - przekazały amerykańskie źródła.

Więzienie Parwan stanowi dla administracji Baracka Obamy podobny problem jak Guantanamo. W obu obiektach po zamachu z 11 września 2001 roku amerykańskie władze przetrzymują podejrzanych o terroryzm, którzy jednak nie zostali formalnie skazani.

Nie wiadomo, jakimi warunkami obwarowano majową operację odesłania więźniów do kraju.

Amerykańskie władze uważają niektórych nie-Afgańczyków przetrzymywanych w więzieniu Parwan za zbyt niebezpiecznych, aby mogli wyjść na wolność. Część z nich ma niejasne powiązania z konfliktem w Afganistanie, jak Jemeńczyk aresztowany w Bangkoku i potajemnie przetransportowany do Afganistanu - komentuje agencja Reutera.

W ostatnim czasie kontrowersje wywołało w USA uwolnienie amerykańskiego sierżanta Bowe'a Bergdahla, przetrzymywanego przez pięć lat przez talibów w Afganistanie, w zamian za pięciu wysokiej rangi talibów z więzienia w Guantanamo, uznawanych za wciąż niebezpiecznych. Wszyscy byli zaklasyfikowani przez Pentagon do grupy _ wysokiego ryzyka _. Obecnie przebywają oni w Katarze.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m245819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nato;w;afganistanie;zginelo;pieciu;zolnierzy,91,0,1560411.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie żyje 5 żołnierzy. Przyczyna? Nieznana Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowały, że wszczęły postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Podkreśliły także, że do zdarzenia doszło wczoraj.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m279088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/terroryzm;w;pakistanie;ataki;na;bastion;talibow;zginelo;15;ludzi,5,0,1560325.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Atak na kryjówki Talibów. Są ofiary Zniszczono dziewięć kryjówek terrorystów. Armia dokonała ataków w dolinie Tirah w regionie plemiennym Chajber przy granicy z Afganistanem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/m310353.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bowe;bergdahl;opowiada;o;torturach;talibowie;-;o;owocach;i;pilce;noznej,142,0,1559182.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Uwolniony po 5 latach opowiada o torturach Jak napisał New York Times, sierżant powiedział, że porywacze zamykali go w metalowej klatce w całkowitej ciemności i trzymali tak tygodniami, co było karą za próbę ucieczki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)