Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA nalegają na dokończenie wywozu syryjskiego arsenału chemicznego

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone nalegają na planowe wywiezienie z Syrii ostatniej
części arsenału broni chemicznej - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

USA nalegają na dokończenie wywozu syryjskiego arsenału chemicznego
(PAP/EPA/US DEPARTMENT OF STATE)

Stany Zjednoczone nalegają na planowe wywiezienie z Syrii ostatniej części arsenału broni chemicznej - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry podczas rozmowy telefonicznej ze swym rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem.

_ - Podkreśliłem, że ostatnie 8 proc. (arsenału) ze składu pod Damaszkiem musi zostać wywiezione _ - powiedział Kerry przedstawicielom prasy po przylocie do Demokratycznej Republiki Konga, dokąd przybył z oficjalną wizytą. Z Ławrowem rozmawiał podczas lotu.

_ - Uzgodniliśmy, że zobaczymy, czy da się przyspieszyć ten proces (wywozu i likwidacji syryjskiej broni chemicznej), w sprawie którego ustaliliśmy, że rząd syryjski nie może go opóźniać _ - oświadczył sekretarz stanu USA.

27 kwietnia Sigrid Kaag, szefowa wspólnej misji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i ONZ, nadzorującej wywóz i likwidację syryjskiego arsenału chemicznego, powiedziała, że z Syrii wywieziono 92,5 proc. niebezpiecznych chemicznych substancji oraz że zostały już one zniszczone.

Zastrzegła, że syryjski reżim prezydenta Baszara-el-Asada musi zagwarantować, iż pozostałe substancje toksyczne zostaną wywiezione zgodnie z planem. Eksperci nie mieli do tej pory wstępu do 12 zakładów produkujących broń chemiczną.

Syria nie dotrzymała terminu 13 kwietnia, w którym miał zostać zniszczony cały arsenał chemiczny w miejscach dostępnych. Eksperci międzynarodowi zwracają uwagę, że w tej sytuacji zagrożony jest także termin 30 czerwca, który wyznaczono na zniszczenie całej syryjskiej broni chemicznej.

Władze Syrii, gdzie od trzech lat trwa wojna domowa, zapewniały, że robią, co w ich mocy, ale opóźnienia wynikają z sytuacji w kraju i braku odpowiedniego sprzętu. Zachód oskarża Damaszek o celowe utrudnianie tego procesu. Rosja uchodzi za sojusznika syryjskiego reżimu.

Zawarcie porozumienia w sprawie likwidacji broni chemicznej zawarte we wrześniu 2013 roku uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia gazów bojowych. Zachód oskarża reżim Asada o tę masakrę, w której śmierć poniosło ponad 1400 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/m73835.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;ostrzega;usa;przed;eskalacja;konfliktu;w;syrii,134,0,1326982.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m295316.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lawrow;znow;krytykuje;zachod;projekt;rezolucji;oderwany;od;realiow,141,0,1476493.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sergiej Ławrow znów ostro atakuje Zachód Zachodni projekt rezolucji ONZ w sprawie dostępu pomocy humanitarnej do Syrii jest jego zdaniem oderwany od rzeczywistości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/m80969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakazy;lotow;nad;syria;naruszalaby;prawo;miedzynarodowe,51,0,1327155.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja odsyła USA do prawa międzynarodowego - _ Nie trzeba być wielkim ekspertem, żeby zrozumieć _- podkreślił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m295316.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;msz;rosji;zaniepokojony;decyzja;usa,75,0,1498955.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MSZ Rosji zaniepokojony decyzją USA Władze USA zawiesiły działalność ambasady Syrii oraz syryjskich konsulatów honorowych w Troy w stanie Michigan oraz w Houston w Teksasie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)