Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA naciskają na Syrię, by umożliwiła dostarczenie żywności cywilom

0
Podziel się

Waszyngton twierdzi, że trwające od wielu miesięcy oblężenie okolic stolicy przez wojska Asada doprowadziło do tego, że mieszkańcy zostali odcięci od żywności, wody i leków.

USA naciskają na Syrię, by umożliwiła dostarczenie żywności cywilom
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEqnFLLp

Stany Zjednoczone zdecydowanie wezwały wczoraj reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, by pilnie umożliwił konwojom z pomocą humanitarną dostarczenie żywności cywilom na znajdujących się pod kontrolą rebeliantów przedmieściach Damaszku.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki poinformowała o _ niemających precedensu doniesieniach, według których na skutek chorób związanych z niedożywieniem, zaledwie kilka kilometrów od pałacu Asada, umierają dzieci _.

Waszyngton twierdzi, że trwające od wielu miesięcy oblężenie okolic stolicy - przedmieścia Jarmuk, Wschodniej Guty i Mudamii - przez wojska Asada doprowadziło do tego, że mieszkańcy zostali odcięci od żywności, wody i leków. Syryjska armia oświadczyła, że rejony kontrolowane przez rebeliantów mają się poddać albo ich mieszkańcy będą głodować.

bEqnFLLr

_ - Wzywamy syryjski reżim, aby natychmiast zgodził się na konwoje z pomocą _ - podkreśliła rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji. - _ Ci, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie na przedmieściach Damaszku i w innych miejscach Syrii, muszą zostać zidentyfikowani i pociągnięci do odpowiedzialności _ - dodała.

Psaki zaznaczyła także, że w Mudamii _ ludzie od prawie roku żyją bez produktów pierwszej potrzeby, a rozmyślne uniemożliwianie przez reżim dostaw pomocy humanitarnej dla tysięcy cywilów jest nie do pojęcia _.

Kilka dni temu grupa syryjskich duchownych muzułmańskich wydała edykt religijny (fatwę), w której zezwolili głodującym mieszkańcom przedmieść Damaszku na spożywanie zakazanych rodzajów mięsa - pochodzącego od psów, kotów czy osłów.

Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka konflikt w Syrii, trwający od marca 2011 roku, kosztował życie ponad 115 tys. ludzi.

bEqnFLLx
Czytaj więcej w Money.pl
27 żołnierzy nie żyje. Krwawe walki w Syrii Siły powstańcze zniszczyły dwa czołgi i opanowały koszary wojsk rządowych.
Wywiozą broń chemiczną z Syrii? W wywiadzie dla National Public Radio John Kerry podkreślił, że miejsca składowania tej broni zostały zadeklarowane i trwa ich zabezpieczanie.
Genewa 2 nie dojdzie do skutku. Co z Syrią? Według Moskwy i Waszyngtonu konkretnej daty spotkania w sprawie zakończenia wojny domowej nie ustalono.
bEqnFLLS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)