Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Caitlin Hayden oświadczyła ponadto, że USA mają poważne zastrzeżenia do decyzji władz w Hongkongu i Chinach, które pozwoliły Snowdenowi odlecieć do Moskwy. _ - Takie zachowanie jest szkodliwe dla dwustronnych stosunków USA z Chinami i Hongkongiem _ - oświadczyła Hayden.
W niedzielę Stany Zjednoczone ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria Snowdena. _ Snowden jest poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinno się mu umożliwiać podróży międzynarodowej z wyjątkiem koniecznego powrotu do USA _ - napisano w oświadczenie Departamentu Stanu.
Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze. Minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino Aroca powtórzył w poniedziałek, że Ekwador otrzymał wniosek o azyl od byłego pracownika służb wywiadowczych USA i _ analizuje go w sposób odpowiedzialny _. _ Decyzja ta ma związek z wolnością wypowiedzi, a także bezpieczeństwem obywateli na świecie _ - powiedział dziennikarzom Patino, który przebywa z wizytą w Hanoi.
Edward Snowden może też odlecieć na Kubę. Według źródeł na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo-2, Amerykanin aktualnie przebywa w strefie tranzytowej tego portu lotniczego, gdzie oczekuje na samolot do Hawany. Snowden nie wystąpił o wizę tranzytową, co oznacza, że na lot musi oczekiwać na lotnisku.
Najbliższy samolot Aerofłotu do Hawany odlatuje z Moskwy w poniedziałek o godz. 12.05 czasu polskiego. Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli, Caracas.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył w niedzielę, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że w piątek nie wpłynęła prośba od niego o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.
Snowden wyjechał do Hongkongu 20 maja. Potem przekazał dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _ dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Pościg za agentem CIA. Ucieka do Ekwadoru USA ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego za ujawnienie tajnych informacji. | |
Protestują przeciwko elektronicznej inwigilacji Protest zorganizowano na Checkpoint Charlie, tzn. na dawnym przejściu granicznym między NRD a Berlinem Zachodnim. | |
FBI się tłumaczy: To nie inwigilacja _ Zbierane dane o rozmowach telefonicznych mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. O ile mi wiadomo _. |