Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA liczą, że Rosja rozpatrzy wszelkie opcje co do wydalenia Snowdena

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone oczekują od Rosji "rozpatrzenia wszystkich opcji".

USA liczą, że Rosja rozpatrzy wszelkie opcje co do wydalenia Snowdena
(AP/Fotolink/East News)

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Caitlin Hayden oświadczyła ponadto, że USA mają poważne zastrzeżenia do decyzji władz w Hongkongu i Chinach, które pozwoliły Snowdenowi odlecieć do Moskwy. _ - Takie zachowanie jest szkodliwe dla dwustronnych stosunków USA z Chinami i Hongkongiem _ - oświadczyła Hayden.

W niedzielę Stany Zjednoczone ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria Snowdena. _ Snowden jest poszukiwany pod zarzutem przestępstwa i na tej podstawie nie powinno się mu umożliwiać podróży międzynarodowej z wyjątkiem koniecznego powrotu do USA _ - napisano w oświadczenie Departamentu Stanu.

Nie padła nazwa żadnego kraju, choć wiadomo, że Snowden wystąpił o azyl w Ekwadorze. Minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patino Aroca powtórzył w poniedziałek, że Ekwador otrzymał wniosek o azyl od byłego pracownika służb wywiadowczych USA i _ analizuje go w sposób odpowiedzialny _. _ Decyzja ta ma związek z wolnością wypowiedzi, a także bezpieczeństwem obywateli na świecie _ - powiedział dziennikarzom Patino, który przebywa z wizytą w Hanoi.

Edward Snowden może też odlecieć na Kubę. Według źródeł na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo-2, Amerykanin aktualnie przebywa w strefie tranzytowej tego portu lotniczego, gdzie oczekuje na samolot do Hawany. Snowden nie wystąpił o wizę tranzytową, co oznacza, że na lot musi oczekiwać na lotnisku.

Najbliższy samolot Aerofłotu do Hawany odlatuje z Moskwy w poniedziałek o godz. 12.05 czasu polskiego. Rosyjskie media spekulowały, że z Kuby Snowden może polecieć do stolicy Wenezueli, Caracas.

Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył w niedzielę, że nie zna planów Snowdena. Przytoczone przez ITAR-TASS źródła dyplomatyczne w Moskwie podały, że w piątek nie wpłynęła prośba od niego o azyl polityczny w Rosji. Wcześniej Pieskow i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow deklarowali, że strona rosyjska gotowa jest rozpatrzyć taki wniosek.

Snowden wyjechał do Hongkongu 20 maja. Potem przekazał dziennikom _ Guardian _ i _ Washington Post _ dokumenty, z których wynikało, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej w Money.pl
Pościg za agentem CIA. Ucieka do Ekwadoru USA ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego za ujawnienie tajnych informacji.
Protestują przeciwko elektronicznej inwigilacji Protest zorganizowano na Checkpoint Charlie, tzn. na dawnym przejściu granicznym między NRD a Berlinem Zachodnim.
FBI się tłumaczy: To nie inwigilacja _ Zbierane dane o rozmowach telefonicznych mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. O ile mi wiadomo _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)