Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA liczą na podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem

0
Podziel się:

Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem kryzysu wyborczego.

USA liczą na podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Stany Zjednoczone wyraziły w niedzielę nadzieję, że do końca września br. zostanie podpisany dwustronny amerykańsko-afgański pakt o bezpieczeństwie. Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem w Afganistanie kryzysu wyborczego.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry z zadowoleniem przyjął zakończenie kryzysu wyborczego w Afganistanie, który był spowodowany ponownym liczeniem głosów oddanych w wyborach prezydenckich, co pogłębiało destabilizację kraju. Kerry podkreślił w niedzielę, że _ daje to ogromną szansę na postęp w Afganistanie _.

Niezależna Komisja Wyborcza ogłosiła w niedzielę byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej Ahmad Jusuf Nuristani przyznał, że w procesie wyborczym doszło do poważnych nieprawidłowości i dodał, że ponowne przeliczenie głosów pod kontrolą ONZ nie było w stanie wszystkich ich wykryć.

Wstępne rezultaty drugiej tury ogłoszone w lipcu dawały zwycięstwo Ghaniemu (56 proc.), ale zakwestionował je jego rywal, były minister spraw zagranicznych Abdullah Abdullah.

Obaj kandydaci przed wyborami zapowiadali, że w przypadku zwycięstwa podpiszą z USA pakt o bezpieczeństwie.

Zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Jego przedstawiciel poinformował, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostania w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA mają się wycofać z Afganistanu do końca roku.

Zgodnie z podpisanym wcześniej w niedzielę porozumieniem o podziale władzy były szef MSZ Afganistanu i konkurent Ghaniego w wyborach Abdullah Abdullah zostanie _ szefem władzy wykonawczej _, bądź owego szefa mianuje. Abdullah i Ghani obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Afganistan ma wreszcie swojego prezydenta Ogłosiła to Niezależna Komisja Wyborcza, ale nie podała rezultatu ponownego przeliczenia głosów.
Ciało zabitego polskiego żołnierza już w kraju Oprócz rodziny na lotnisku na samolot czekały m.in. delegacje MON, Dowództwa Generalnego, a także Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Polski żołnierz zginął w Afganistanie W Afganistanie zginął polski żołnierz - poinformował Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)