Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Geje też mogą się wspólnie rozliczać

0
Podziel się

Po uchyleniu ustawy uznającej tylko małżeństwa heteroseksualne za legalne, pary homoseksualne będą mogły korzystać ze świadczeń przysługujących małżeństwom.

USA: Geje też mogą się wspólnie rozliczać
(Brazil2/iStockphoto)
bEsevHWt

Po uchyleniu przez Sąd Najwyższy USA ustawy uznającej tylko małżeństwa heteroseksualne za legalne, pary homoseksualne będą mogły korzystać ze świadczeń przysługujących małżeństwom. Ale nie od razu, bo rząd nie ma jednolitej definicji _ małżeństwa homoseksualnego _.

Uznanie przez sąd za sprzeczną z konstytucją USA tzw. ustawy o obronie małżeństwa heteroseksualnego oznacza, że małżeństwa gejów i lesbijek zyskają prawo m.in. do rozliczania się z podatków jako małżeństwo, ulg podatkowych z tytułu utrzymywania współmałżonka, dziedziczenia po nim majątku, otrzymywania emerytur federalnych przysługujących współmałżonkowi, korzystania ze wspólnego ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Prywatni pracodawcy oferujący świadczenia rodzinne pracownikom również nie będą mogli traktować w różny sposób małżeństw hetero- i homoseksualnych bez obawy oskarżenia o dyskryminację - chociaż na razie dotyczy to tylko stanów, w których małżeństwa jednopłciowe zostały zalegalizowane.

bEsevHWv

Takich stanów jest w USA 12, a licząc z Kalifornią, gdzie zakaz małżeństw homoseksualnych Sąd Najwyższy także uchylił, oraz ze stołecznym Dystryktem Kolumbii (czyli Waszyngtonem) - 14.

Jednak agencje rządu federalnego przyznające świadczenia nie mają jednakowej definicji _ małżeństwa homoseksualnego _. Niektóre, jak Social Security (fundusz emerytur państwowych), uznają za takie małżeństwa tylko te pary, które mieszkają w stanach, gdzie legalny związek małżeński zawarły. Jeśli zamieszkają w innym stanie, gdzie małżeństw gejowskich się nie uznaje, przestaną być małżeństwem także dla władz federalnych.

Inne agencje rządowe traktują jednopłciowe pary jako małżeństwa, jeżeli np. składały one ostatnie zeznania podatkowe w stanach, gdzie takie małżeństwa zalegalizowano.

Jak obliczył Gary Gates z Williams Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, w USA jest obecnie około 114 000 małżeństw homoseksualnych, z czego ok. dwóch trzecich mieszka w stanach, gdzie takie małżeństwa są legalne.

bEsevHWB

Niektóre amerykańskie agencje rządowe traktują też homoseksualne związki partnerskie w praktyce tak samo jak małżeństwa, przyznając im swoje świadczenia.

Natychmiast po historycznej decyzji Sądu Najwyższego prezydent Barack Obama obiecał, że jego administracja zapewni _ szybką i bezproblemową _ realizację wynikających z niej uprawnień dla par gejowskich i lesbijskich. Biały Dom zapowiada wprowadzenie w życie odpowiednich przepisów, niewymagających zatwierdzenia przez Kongres.

W zdominowanym przez Demokratów Senacie senator Dianne Feinstein z Kalifornii zgłosiła projekt ustawy, która ma zagwarantować, że pary homoseksualne będą otrzymywać świadczenia federalne nawet jeśli nie mieszkają w stanach uznających je za małżeństwa.

Oczekuje się jednak, że obecny chaos prawny ułatwi przeciwnikom małżeństw gejowskich dalszą walkę w sądach w celu zahamowania trendu w kierunku ich legalizacji.

bEsevHWC

Konserwatywni oponenci małżeństw par homoseksualnych nie zrażają się wynikami badań opinii publicznej w USA, które wskazują na systematyczny wzrost poparcia dla legalizacji takich związków.

Czytaj więcej w Money.pl
USA chce zmienić restrykcyjne prawo Chodzi o przyjętą w 1996 roku ustawę (Defense of Marriage Act), która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.
Oni nie chcą gejów w swoich szeregach Nad tą decyzją skauci debatowali przez dwa lata. Kwestię członkostwa gejów badała komisja złożona z ochotników i profesjonalistów.
Dwaj geje pozwali mera. Za odmowę ślubu To pierwsza sprawa o złamanie przepisów uchwalonej w maju ustawy o małżeństwach osób tej samej płci.
bEsevHWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)