Służby imigracyjne USA starają się o deportację co najmniej 150 Bośniaków, którzy zdaniem władz zataili swój udział w czystkach etnicznych i innych zbrodniach wojennych podczas konfliktu zbrojnego w b. Jugosławii w latach 90. - pisze w sobotę _ New York Times _.
Dotychczas ustalono tożsamość ok. 300 bośniackich imigrantów, w tym wielu byłych żołnierzy, którzy mieli przemilczeć swój udział w wojennych zbrodniach, gdy w latach 90. przybyli do USA. Zdaniem przedstawiciela służb imigracyjnych, na którego powołuje się _ NYT _, wraz z pojawianiem się kolejnych dokumentów liczba podejrzanych może wzrosnąć do ponad 600 osób.
Dowody zebrane dotychczas wskazują, że ok. 150 podejrzewanych o zbrodnie Bośniaków w USA mogło uczestniczyć w masakrze w Srebrenicy. Dokonaną w 1995 r. rzeź, w której siły bośniackich Serbów zamordowały ok. 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców, trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uznał za ludobójstwo. Zbrodnię tę - przypomina _ NYT _ - uznaje się też za najgorszą masakrę w Europie od II wojny światowej.
W połowie lat 90. ponad 120 tys. bośniackich uchodźców ubiegało się o amerykańskie wizy. Towarzysząca temu procedura wymagała od nich ujawnienia ewentualnej służby wojskowej i przynależności do innych organizacji, mogących świadczyć o udziale w wojnie. _ NYT _ podkreśla jednak, że w przeważającej mierze polegano na prawdomówności osoby ubiegającej się o wizę i nie przykładano dużej wagi do weryfikowania uzyskanych informacji.
Wysiłki zmierzające do ustalenia wojennej przeszłości bośniackich imigrantów rozpoczęły się w 2004 r. Informacje przekazywane służbom imigracyjnym USA przez anonimowe źródła oraz publikacja książki poświęconej temu tematowi doprowadziły władze do niejakiego Marko Boskicia, bośniackiego Serba oskarżonego o wykonywanie egzekucji w regionie Srebrenicy. Boskić został uznany za winnego ukrywania wojennej przeszłości, a następnie deportowany do Serbii, gdzie sąd skazał go na 10 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Imigranci mogą być spokojni. Ważna deklaracja 5 milionów osób, które nielegalnie przebywają w Stanach Zjednoczonych, będzie mogło spać spokojniej. | |
Obama zamierza zignorować te ostrzeżenia Tuż po wygranych wyborach do Kongresu republikanie ostrzegli Baracka Obamę by nie podejmował jednostronnych działań w sprawie imigracji. | |
Kolejny kraj wprowadza sankcje wobec USA W wystąpieniu transmitowanym przez wszystkie stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe Maduro powiedział, że do wprowadzenia tych ograniczeń zmusiło go wtrącanie się Stanów Zjednoczonych w wewnętrzne sprawy Wenezueli. |