Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA podpisze pakt bezpieczeństwa z Afganistanem

0
Podziel się:

Plan przedstawiony przez prezydenta Baracka Obamę przewiduje pozostawienie w Afganistanie 9800 żołnierzy po 2014 roku.

USA podpisze pakt bezpieczeństwa z Afganistanem
(isafmedia/Flickr (CC BY 2.0))

Stany Zjednoczone podpiszą jutro z Afganistanem umowę w sprawie bezpieczeństwa, umożliwiającą pozostanie niewielkiego kontyngentu wojsk amerykańskich w tym kraju po 2014 roku - przekazała w poniedziałek ambasada USA.

Świeżo zaprzysiężony na prezydenta Afganistanu Aszraf Ghani podpisze porozumienie we wtorek rano w pałacu prezydenckim w Kabulu - poinformowała rzeczniczka amerykańskiej placówki dyplomatycznej. Według agencji AP nie jest pewne czy podpis złoży właśnie Ghani.

Podpisanie dwustronnego paktu o bezpieczeństwie (Bilateral Security Agreement, BSA) między USA i Afganistanem stanowi warunek wstępny rozmieszczenia międzynarodowych sił szkoleniowych, które w pierwszym okresie liczyłyby ok. 10 tys. ludzi i zmniejszałyby się z biegiem lat.

Plan przedstawiony przez prezydenta Baracka Obamę przewiduje pozostawienie w Afganistanie 9800 żołnierzy po 2014 roku. Żołnierze ci mają być rozmieszczeni w różnych miejscach kraju i nie będą uczestniczyli w operacjach bojowych. Mają sukcesywnie opuszczać Afganistan do końca 2016 roku. Po tym terminie jedynie 200 amerykańskich żołnierzy ma pozostać w ambasadzie USA w ramach tradycyjnej dwustronnej współpracy wojskowej.

Poprzednik Ghaniego na stanowisku prezydenta Afganistanu Hamid Karzaj odmawiał podpisania umowy. Później podpisanie porozumienia opóźniało się przez kilkumiesięczny spór o wyniki wyborów prezydenckich, mających wyłonić następcę Karzaja. Konflikt ten i towarzyszący mu polityczny paraliż zakończyły się porozumieniem między Ghanim i jego rywalem Abdullahem Abdullahem o podziale władzy oraz zaprzysiężeniem Ghaniego na przywódcę kraju.

Administracja USA ostrzegała wcześniej, że jeśli władze w Kabulu nie podpiszą porozumienia, to w Afganistanie, w którym trwa talibska rebelia, nie pozostanie ani jeden żołnierz do szkolenia sił afgańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Komorowski wyleciał z Nowego Jorku Na zakończenie wizyty Bronisław Komorowski rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem oraz emirem Kataru Tamim ibn Hamad Al Sanim.
"Rosja jest gorsza niż Państwo Islamskie" Szef dyplomacji Rosji oświadczył, że sankcje to problem USA, a to, co dzieje się na Ukrainie, jest problemem samych Ukraińców
USA zapłacą 554 miliony dolarów indianom To najwyższe z dotychczasowych rozliczeń między Indianami a państwem.
W USA nie ma "odpowiednich" mężczyzn do małżeństwa Nieznane oblicze kryzysu ekonomicznego. Jak się okazuje - dla kobiet problemem jest praca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)