Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urlop ojcowski
01.04.2011 09:38

Urlopy ojcowskie także dla agentów CBA

Sejm znowelizował kilka ustaw, które wprowadzają urlopy ojcowskie także dla funkcjonariuszy służb mundurowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

Sejm znowelizował jednogłośnie kilka ustaw, w tym ustawę o policji, które wprowadzają urlopy ojcowskie także dla funkcjonariuszy służb mundurowych.

Proponowane zmiany dotyczą policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

_ Funkcjonariusze w zależności od miejsca pracy i płci mają zróżnicowany dostęp do uprawnień rodzicielskich. Celem tej ustawy jest zrównanie uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników, gwarantowanych przepisami kodeksu pracy _ - pokreślono w uzasadnieniu.

Z początkiem 2010 r. do kodeksu pracy wprowadzono urlopy ojcowskie w wymiarze jednego tygodnia. Od 2012 r. urlop dla ojców będzie trwał dwa tygodnie. Ponadto od zeszłego roku pracownicy mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, z tego urlopu może skorzystać również mężczyzna.

Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w styczniu 2010 r. na urlopie ojcowskim było tylko 75 mężczyzn, w maju - już 1,6 tys. Od 1 stycznia do końca października 2010 r. z urlopów ojcowskich skorzystało prawie 14,5 tys. pracowników.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t128902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/czy;po;urlopie;ojcowskim;trzeba;placic;fp;i;fgsp,13,0,752653.html) Czy po urlopie ojcowskim trzeba płacić FP i FGŚP? Zakład pracy zwolniony jest na 36 miesięcy z opłacania składek po urlopie macierzyńskim. Czy to samo dotyczy ojcowskiego?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t92876.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/urlop;ojcowski;w;przypadku;adopcji,189,0,622269.html) Urlop ojcowski w przypadku adopcji Taki urlop przysługuje nie tylko pracownikowi, któremu urodziło się dziecko, a więc ojcu biologicznemu, ale także pracownikowi, który jest ojcem adopcyjnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t111777.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/kroniki-sadowe/zalegly-urlop-nie-dostales-donies-na-szefa.html) Nie dostałeś zaległego urlopu? Donieś na szefa Skargę możesz wysłać mailem. Pracodawcy grozi nawet 30 tysięcy zł kary.
Tagi: urlop ojcowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz