Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uprowadzeni inspektorzy OBWE tematem ważnej romowy telefonicznej

0
Podziel się:

Sytuacja na Ukrainie w związku z uprowadzeniem inspektorów wymaga wzmocnienia zaangażowania wspólnoty międzynarodowej - ocenili polski wiceminister spraw zagranicznych i sekretarz generalnym OBWE.

Separatyści na wschodzie Ukrainy
Separatyści na wschodzie Ukrainy (PAP/EPA)

Sytuacja na Ukrainie w związku z uprowadzeniem inspektorów wymaga wzmocnienia zaangażowania wspólnoty międzynarodowej - ocenili w rozmowie telefonicznej polski wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid i sekretarz generalnym OBWE Lamberto Zannier.

Jak poinformowało MSZ, do rozmowy doszło z polskiej inicjatywy. Według ministerstwa w czasie rozmowy omówiono stan prowadzonych przez OBWE negocjacji ws. uwolnienia przetrzymywanych w Słowiańsku siedmiu inspektorów wojskowych z państw OBWE, w tym Polaka, oraz towarzyszących im ukraińskich żołnierzy. Winid wyraził nadzieję, że _ wszystkie strony, w tym Rosja, będą aktywnie wspierały OBWE w działaniach na rzecz uwolnienia przetrzymywanych _.

MSZ poinformowało, że rozmówcy zgodzili się, iż sytuacja na Ukrainie wymaga wzmocnienia zaangażowania wspólnoty międzynarodowej. _ W tym kontekście ważną rolę odgrywa Specjalna Misja Monitorująca OBWE. Polska popiera poszerzenie misji, która docelowo ma osiągnąć liczbę 500 obserwatorów _ - zaznacza MSZ.

We wtorek o działaniach na rzecz uwolnienia inspektorów wojskowych OBWE rozmawiali szef MSZ Radosław Sikorski i tymczasowy przewodniczący OBWE Didier Burkhalter. MSZ podało wtedy, że w trakcie rozmowy potwierdzono, że _ stan fizyczny i psychiczny przetrzymywanych inspektorów, w tym obywatela RP, jest dobry, o czym pracownicy OBWE mogli się przekonać na własne oczy _. Pracownicy OBWE - jak poinformował resort - mieli także możliwość odbycia krótkiej rozmowy z uprowadzonymi.

W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak. Siódmy, szwedzki obserwator, został wypuszczony w niedzielę ze względów zdrowotnych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ocenia, że w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku, na wschodzie kraju, przetrzymywanych jest ok. 40 porwanych przez nich osób. W tym gronie są międzynarodowi obserwatorzy wojskowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje dla Rosji. Na razie brak odwetu, ale... _ Chcemy dać naszym partnerom szansę na uspokojenie się _ - powiedział Siergiej Ławrow (na zdj.).
Putin i premier Włoch jednym głosem o... Od zawarcia 17 kwietnia porozumienia w Genewie w sprawie Ukrainy, nie odnotowano żadnych postępów.
Ukraińska armia w gotowości. Tej nocy... Tej nocy ma dojść do ćwiczeń wojskowych, przeprowadzonych z użyciem sprzętu bojowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)