Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmowa cenowa
12.11.2008 13:29

UOKiK:Banki miały zmowę. Opłaty za transkacje kartą bezprawne?

Banki pobierają prowizję od każdej transakcji kartą w sklepach. UOKiK nałożył na nie karę o łącznej wysokości 164 mln zł, bo jego zdaniem działały w zmowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Banki pobierają prowizję od każdej transakcji dokonywanej w sklepach kartami płatniczymi. 20 banków przez 13 lat wspólnie ustalało wysokość opłaty za transakcje bezgotówkowe - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Dlatego UOKiK nałożył na banki karę o łącznej wysokości 164 mln zł. Banki zostały ukarane w ten sposób za zawarcie niedozwolonego, zdaniem UOKiK, porozumienia ograniczającego konkurencję. Banki miały odgórnie ustalać opłaty interchange, które są pobierane za transakcje kartami płatniczymi Visa i MasterCard - czytamy w gazecie. Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnie precedensowy spór między bankami i UOKiK- iem.

Opłata ta ustalona przez banki stanowi przeważającą część opłaty, jaką sprzedawcy uiszczają za obsługę transakcji kartą płatniczą. Opłata pobierana jest na rzecz banków, które wystawiają karty płatnicze. Prezes UOKiK w decyzji zakazał bankom stosowania praktyki polegającej na uczestniczeniu w porozumieniach ustalających wysokość stawek opłaty interchange - czytamy w gazecie. Banki nie zgadzają się z argumentacją UOKiK.

Dziś decyzję w tej sprawie ma wydać sąd UOKiK.

Tagi: zmowa cenowa, uokik, wiadomości, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2019

MetalizedI zawsze w banku powiedza ze na calym swiecie sie pobiera oplaty od uzywania karty...

Rozwiń komentarze (1)