Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012 w polsce
22.06.2012 15:02

UOKiK wygrywa wojnę z UEFA w imieniu kibiców

Minister sportu musi się też tłumaczyć ze specjalnego traktowania organizacji piłkarskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

UOKiK zakwestionował 25 klauzul zawartych w regulaminie UEFA mówiącym o organizacji meczów piłkarskich podczas Euro 2012. Chodzi głównie o sprawy związane z dystrybucją biletów i prawami osób, które je zakupiły. Argumenty Prezes UOKiK potwierdził sąd, uznając 19 z 25 zakwestionowanych klauzul za niedozwolone

Aktualizacja, godz. 16.25

Martin Kallen z UEFA mówi, że jeśli chodzi o bilety to nie było żadnych skarg od klientów, lub było ich bardzo niewiele. Dodaje, że przy sprzedaży prawie półtora miliona wejściówek, jakieś skargi zawsze się pojawiają.

- _ Każdy dostał swój bilet, każdy mógł aplikować o bilet. Prowadzimy tę procedurę od lat w całej Europie. Zobaczymy jaka będzie decyzja. Bardzo dbamy o swoich klientów i przywiązujemy do tego ogromną uwagę. Chcemy, żeby byli zadowoleni i żeby każdy miał równe szanse. Myślę, że w tej kwestii robimy nawet dużo więcej niż inne organizacje _- powiedział.

Minister sportu była pytana przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej o specjalne traktowanie UEFA chociażby w kwestii podatków. Joanna Mucha odpowiedziała, że UEFA nie jest _ państwem w państwie _, a Polska realizuje gwarancje, które podpisała w latach 2005-2007.

- _ Polska, kiedy aplikowała o organizację mistrzostw, zobowiązała się do określonych zachowań. Te zachowania jeszcze w trakcie naszych negocjacji, już po zmienionych gwarancjach, zostały skorygowane i zmienione na korzyść polskiej strony. Jeśli się do czegoś zobowiązujemy i uzyskujemy kroki w naszą stronę, to naprawdę tego typu sformułowanie jest nieuprawnione _ - mówi Joanna Mucha.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTER MUCHY:

Szef spółki PL 2012 Marcin Herra przyznał, że starając się o dużą imprezę w przyszłości może trzeba będzie negocjować nieco uważniej.

- _ W 2005 i 2007 roku po prostu podpisaliśmy bardzo konkretne zobowiązania i doświadczenie pewnie jest takie, że następnym razem będziemy jeszcze lepiej przygotowani do takiej fazy przygotowawczej _- powiedział Herra.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA SPÓŁKI PL2012:

Zastrzeżenia UOKiKu dotyczą między innymi wyłączenia odpowiedzialności UEFA za opóźnienia w dostarczeniu kibicom biletów, a także określenia miejsca, gdzie będą rozpatrywane skargi na piłkarską organizację. Jedna z klauzul mówi, że konsument może dochodzić swoich praw od UEFA przed sądem szwajcarskim. Tymczasem zgodnie z prawem, wszystkie spory rozstrzyga się w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania konsumenta.

UOKiK ma też wątpliwości wobec postanowienia, że w przypadku kradzieży lub zgubienia przez kibica biletu imiennego, nie zostanie wydany jego duplikat. Zastrzeżenia wzbudziło też postanowienie nakazujące kibicowi zmianę wykupionego miejsca na stadionie, jeżeli zostanie o to poproszony, bez podania jakichkolwiek przyczyn. Zajmowane miejsce, według ekspertów UOKiKu, jest jednym z najważniejszych warunków zawartej umowy.

UOKiK zwrócił się do sądu o uznanie zapisów za klauzule niedozwolone, co skutkowałoby zakazem stosowania ich we wszystkich umowach na terenie Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK pozywa UEFA. Chcieli nas naciągnąć na biletach na Euro 2012 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów staje w obronie kibiców piłkarskich.
UEFA nakłada karę po burdach w Warszawie W przypadku recydywy UEFA grozi odjęciem punktów podczas kolejnych eliminacji mistrzostw Europy.
Wszystko jest gotowe! UEFA zachwycona - _ Miasto jest piękne, ludzie wyglądają wspaniale, wszystko jest gotowe. UEFA jest bardzo usatysfakcjonowana _ - tak o stanie przygotowań do Euro 2012 wypowiedział się sekretarz federacji.
Tagi: euro 2012 w polsce, uokik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz