Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unikanie opodatkowania. MF szykuje zmiany

0
Podziel się:

Nowy projekt definiuje znaczną korzyść podatkową jako przekraczającą 50 tys. niezapłaconego podatku rocznie.

Unikanie opodatkowania. MF szykuje zmiany
(Lisafx/Dreamstime)

Resort finansów przedstawił nową wersję klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, która znalazła się w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Nowy projekt definiuje _ znaczną korzyść _ podatkową jako przekraczającą 50 tys. niezapłaconego podatku rocznie.

_ - W wyniku konsultacji społecznych i resortowych doprecyzowano zakres stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, wyrażając to progiem kwotowym 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie. Próg ten odnosi się do podatkowej korzyści uzyskanej w wyniku wdrożenia sztucznej konstrukcji prawnej, nie mającej żadnego istotnego celu poza uchyleniem się od podatku _ - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Przedstawiciele przedsiębiorców stwierdzili w toku konsultacji do projektu, że klauzula przeciw unikaniu opodatkowania jest niejasna; wątpliwości budziło zwłaszcza sformułowanie _ znaczna korzyść podatkowa _ w definicji klauzuli. Właśnie tę niejasność ma rozwiać uściślenie wprowadzone przez MF.

Klauzula stanowi, że _ unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną _.

Resort finansów podał, że limit 50 tys. zł oszacowano, biorąc pod uwagę realne koszty skorzystania z usług firm konsultingowych, oferujących założenie i utrzymanie za granicą fikcyjnej spółki, oraz obsługę prawną całego schematu unikania opodatkowania.

Według MF _ takie ujęcie bezpośrednio wskaże, że klauzula jest adresowana do dużych korporacji i bardzo zamożnych osób, bo w praktyce tylko tam są środki finansowe na taką inwestycję, która ma się zwrócić w postaci uchylenia się od podatku w Polsce _.

Jak przekazało ministerstwo, ponadto w wyniku konsultacji społecznych w najnowszej wersji projektu zmiany Ordynacji podatkowej resort zdecydował się pozostawić obecnie obowiązujące regulacje w zakresie momentu zaliczania nadpłaty podatku na zaległości oraz wprowadzić zmiany usprawniające dostęp podatkowych grup kapitałowych do interpretacji indywidualnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo udostępni spis dłużników Elektroniczny Rejestr Dłużników Należności Publicznoprawnych znalazł się w projekcie założeń do...
Ministerstwo ułatwi odprowadzanie podatków MF poinformowało w komunikacie, że uruchomienie portalu to pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowe.
Zobacz, ile pieniędzy państwo ściągnęło z VAT. To rekord Zdaniem Instytutu Studiów Podatkowych ten rok będzie najsłabszy w historii pod tym względem. Resort finansów jednak temu zaprzecza.
podatki
prawo podatkowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)