Notowania

afera prism
04.07.2013 16:51

Unijni dyplomaci szpiegowani przez USA? Parlament interweniuje

Posłowie zobowiązali parlamentarne komisje do przygotowania w tej sprawie szczegółowego raportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie doniesieniami o szpiegowaniu europejskich instytucji oraz unijnych dyplomatów przez amerykańskie służby. O inwigilacji napisał niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. *

Posłowie zobowiązali parlamentarne komisje do przygotowania w tej sprawie szczegółowego raportu.

Jeśli potwierdzą się prasowe doniesienia, będzie to znaczyć, że Stany Zjednoczone poważnie naruszyły prawa i swobody obywateli Unii Europejskiej jak również postanowienia Konwencji Wiedeńskiej - stwierdza rezolucja Parlamentu Europejskiego.

Parlament żąda od władz amerykańskich natychmiastowych wyjaśnień jak również pełnej informacji o programach gromadzenia danych PRISM.

W tej sprawie jeszcze w tym miesiącu ma spotkać się grupa unijnych i amerykańskich ekspertów. Parlament chce być w niej reprezentowany.

W rezolucji - nie wymieniając z imienia - posłowie bronią amerykańskiego informatyka Edwarda Snowdena, który ujawnił aferę. Stwierdzają, że w demokratycznych i praworządnych krajach obywatele mają prawo wiedzieć o poważnych naruszeniach swoich praw, a także o nich donieść. Także w przypadku gdy bierze w nich udział rząd ich kraju. Postulują stworzenie procedur, które pozwolą zapewnić takim osobom konieczną ochronę.

Czytaj więcej w Money.pl
FBI się tłumaczy: To nie inwigilacja _ Zbierane dane o rozmowach telefonicznych mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. O ile mi wiadomo _.
Oni też szpiegują obywateli. Kolejna afera Francuski wywiad DGSE monitoruje rozmowy telefoniczne Francuzów, ich maile i aktywność na portalach społecznościowych we Francji i za granicą.
Specgrupa zajmie się szpiegostwem USA Przywódcy unijnych instytucji nie kryją oburzenia z powodu doniesień o szpiegostwie Stanów Zjednoczonych.
Tagi: afera prism, szpiegostwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz