Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unijne dotacje. PiS pisze petycję

0
Podziel się:

Politycy będą przez dwa miesiące jeździć po całym regionie i zbierać podpisy pod dokumentem.

Unijne dotacje. PiS pisze petycję

Posłowie i parlamentarzyści PiS uważają, że województwo podlaskie jest marginalizowane i otrzymuje zbyt mało unijnych środków na rozwój. Dziś rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie skierowaną do Komisji Europejskiej.

Marszałek województwa Jarosław Dworzański powiedział dziennikarzom, że unijne środki przekazywane są poszczególnym regionom według wskaźnika demograficznego. Dodał, że dodatkowym kryterium jest też poziom bezrobocia i tam, gdzie jest ono wysokie - jak mówił - idą większe środki. Jako przykład podał województwo warmińsko-mazurskie, gdzie bezrobocie jest wyższe niż w podlaskim i otrzymuje ono więcej unijnych pieniędzy.

Z kolei jeden z inicjatorów akcji PiS Jan Dobrzyński - kandydat PiS na prezydenta Białegostoku - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że województwo podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Jego zdaniem, region otrzymuje zbyt mało pieniędzy na rozwój, by mieć szansę w najbliższym czasie dogonić inne regiony Europy.

W ocenie posła PiS Krzysztofa Jurgiela, obecna sytuacja jest wynikiem _ zaniechania rządu _. Poseł obwinia też rząd za marginalizację regionu.

W petycji napisano, że podpisani pod nią obywatele oczekują _ interwencji _ instytucji unijnych w sprawie podziału funduszy strukturalnych na poszczególne regiony i przeciwdziałanie dyskryminacji najbiedniejszych regionów.

Dobrzyński poinformował, że w tej perspektywie finansowej z funduszy strukturalnych na jednego mieszkańca województwa podlaskiego przypadło ponad 7,6 tys. zł. Mówił, że jest to o ponad 500 zł mniej niż przypada na przeciętnego Polaka (jest to blisko 8,2 tys. zł). Jego zdaniem, ten podział jest niesprawiedliwy i powinien być zmieniony tak by zwiększyć te środki w regionie do średniej krajowej.

Politycy będą przez dwa miesiące jeździć po całym regionie i zbierać podpisy.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS atakuje rząd i wicepremier Bieńkowską. Graś staje w obronie - _ Widać, że nudzi się panom z PiS-u, jak zwykle żadnego pomysłu _- stwierdził sekretarz generalny PO.
Kaczyński: Rocznica powstania była wątła Prezes Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że tegoroczne obchody były wątłe pod każdym względem i w niczym nie przypominały świętowania sprzed 10 lat.
Nie pozwolą zapomnieć o aferze podsłuchowej Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna kampanię billboardową i internetową, w której przypomni o nagranych rozmowach polityków PO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)